"Śmierć Stelmachowskiego to wielki cios dla całej Polonii"
Zmarł Andrzej Stelmachowski, prawnik i polityk marszałek Senatu I kadencji w latach 1989-1991, minister edukacji narodowej w rządzie Jana Olszewskiego. Wielką zasługą Andrzeja Stelmachowskiego była jego działalność na rzecz Polaków za granicą.
Tadeusz Gawin, założyciel Związku Polaków na Białorusi i pierwszy prezes tej organizacji podkreślił zasługi Andrzeja Stelmachowskiego dla odrodzenia polskości w tym kraju. Gawin dodał, że właśnie dzięki pomysłodawcy Wspólnoty Polskiej, dziś na Białorusi funkcjonuje kilkanaście placówek i dwie szkoły polskie. Zaznaczył też, że Andrzej Stelmachowski doskonale rozumiał trudną sytuację społeczno-polityczną na Białorusi i cechowała go ogromna odwaga w podejmowaniu decyzji.
W 1990 roku jako Marszałek Senatu Andrzej Stelmachowski powołał stowarzyszenie Wspólnota Polska, był prezesem honorowym stowarzyszenia.
Korespondent "Rzeczpospolitej" na Białorusi i członek Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andrzej Pisalnik podkreślił, że odejście profesora to wielka cios dla całej Polonii na Białorusi. - Profesor Stelmachowski zawsze darzył wielką sympatią Polaków mieszkających na wschodzie, a sprawy Polonii były mu bardzo bliskie - zaznaczył Andrzej Pisalnik.
Jego zdaniem, profesor w chwilach najtrudniejszych dla Związku Polaków na Białorusi - w momencie delegalizacji, interesował się sprawami Polaków na wschodzie i popierał ich działania.
W 1990 roku jako Marszałek Senatu Andrzej Stelmachowski powołał stowarzyszenie Wspólnota Polska, był prezesem honorowym stowarzyszenia.
Prof. Andrzej Stelmachowski był jednym z twórców III RP - ocenił sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.
Według Przewoźnika "odegrał on ogromną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989 r". - Doprowadził do wielu ważnych symbolicznych wydarzeń, jak choćby przekazanie insygniów władzy - które znajdowały się na uchodźstwie - władzom w kraju, wybranym w demokratycznych wyborach - podkreślił sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
- Prof. Stelmachowski podejmował liczne inicjatywy mające na celu zachowanie polskości na kresach, ale także w różnych częściach świata - dodał Przewoźnik. Przypomniał, że od lat współpracował z profesorem. - Prywatnie był człowiekiem otwartym na ludzi, ciepłym i bardzo życzliwym - podkreślił.