PolskaŚmierć polskiego miliardera - nowe fakty

Śmierć polskiego miliardera - nowe fakty

O śmierci Jana Kulczyka 65-letniego biznesmena poinformowała w środę rzeczniczka Kulczyk Investments Marta Wysocka-Antonsen. Jako przyczynę tak nagłego zgonu podano komplikacje po zabiegu kardiologicznym, któremu miał się poddać w Wiedniu. Zabieg udał się, ale w nocy z wtorku na środę nastąpił zator żylno-płucny - wynikało z różnych źródeł.

Śmierć polskiego miliardera - nowe fakty
Źródło zdjęć: © Newspix | TEDI

Jednak z informacji podanej przez AFP, która dotarła do znajomego biznesmena, wynika, że Jan Kulczyk przybył do wiedeńskiego szpitala, by przejść nowatorskie badania nowotworowe. Rok temu w Nowym Jorku Kulczyk przeszedł operację raka prostaty. Czy te nowatorskie badania mogły być przyczyną nagłej śmierci na razie nie zostało potwierdzone przez rodzinę.

Biznesmen umarł w szpitalu publicznym AKH w Wiedniu (Allgemeinen Krankenhaus). W Wiedniu też miał zarejestrowaną rodzinną Fundację Kulczyków.

Jan Kulczyk od dłuższego czasu miał problemy zdrowotne - przyznaje w rozmowie z RMF FM jego przyjaciel - Waldemar Dąbrowski. Biznesmen pojechał do kliniki w Wiedniu na nieskomplikowany zabieg - wbrew wcześniejszym doniesieniom nie był on związany z kardiologią - dowiedziało się RMF FM.

Z kolei minister zdrowia Marian Zembala stwierdził, że w wiedeńskim szpitalu są również znakomici eksperci. - I nie wolno nam... Nie próbujemy dokonywać pochopnych ocen, tylko dlatego, że tą osobą był szanowany powszechnie i znany pan Kulczyk. Podchodzimy do tego tak, jak do każdego pacjenta - komentuje Zembala.

Jan Kulczyk miał opuścić szpital w środę, z czego wynika, że zabieg miał być drobny. Jak powiedzieli jego współpracownicy - miał poumawiane spotkania.

Pierwszy kapitał na rozpoczęcie interesów Jan Kulczyk otrzymał od ojca Henryka. Za te pieniądze w 1981 r., wszedł w świat biznesu, zakładając firmę handlu zagranicznego Interkulpol. W 1988 roku wszedł do branży motoryzacyjnej, tworząc pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen.

W 1991 r. powstał Kulczyk Holding, który od 2007 r. wchodzi w skład grupy Kulczyk Investment House.

Jan Kulczyk był najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim biznesmenem. Działał w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką był notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza.

Ostatnio Jan Kulczyk zajmował się głównie inwestycjami w branżach: energetyka, ropa naftowa i gaz, infrastruktura, nieruchomości.

W 2013 amerykańskie czasopismo "Forbes" umieściło Jana Kulczyka na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata, szacując jego majątek na 3,5 mld USD. Jest najwyżej uplasowanym Polakiem w rankingu światowych miliarderów.

Od 2002 r. regularnie klasyfikowany był też w rankingach jako najbogatszy Polak. Według najnowszej listy tygodnika "Wprost" był najbogatszym Polakiem z majątkiem wycenianym na 15,1 mld zł.

Źródło artykułu:AFP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1034)