ŚwiatŚmierć owcy Dolly - pierwszego sklonowanego ssaka

Śmierć owcy Dolly - pierwszego sklonowanego ssaka

Owca Dolly, pierwszy w historii ssak, który przyszedł na świat wskutek sklonowania komórek dorosłej owcy, została uśpiona, po wykryciu u niej postępującej choroby płuc - poinformował w piątek Roslin Institute w Edynburgu.

14.02.2003 | aktual.: 15.02.2003 14:18

Obraz
© Owca Dolly - pierwszy w historii sklonowany ssak (PAP/EPA-Ben Curtis)

W tym właśnie instytucie dokonano operacji sklonowania, dzięki któremu owca przyszła na świat.

Decyzja o uśpieniu sześcioletniej Dolly została powzięta po badaniach weterynaryjnych, które potwierdziły chorobę płuc u zwierzęcia - głosi komunikat opublikowany przez Instytut.

Dolly przyszła na świat w 1996 roku. Edynburski Roslin Institute wiadomość o tym uwieńczonym sukcesem klonowaniu ogłosił 23 lutego 1997 r., wywołując światową sensację.

W 1999 r. uczeni zauważyli, że komórki Dolly, powstałej dzięki sklonowaniu komórek 6-letniej owcy, wykazują cechy typowe dla zwierzęcia starszego, niż była ona w tym momencie.

Dr Harry Griffin z Roslin Institute powiedział w piątek, że owce mogą żyć 11 do 12 lat, a infekcje płuc są normalnym zjawiskiem u starych owiec, zwłaszcza hodowanych pod dachem.

Griffin powiedział, że jest przeprowadzana dokładna sekcja zwłok zwierzęcia i wszystkie ważne ustalenia zostaną podane do publicznej wiadomości.

W ubiegłym roku twórcy Dolly donieśli, że u owcy mającej zaledwie 5,5 roku wystąpił artretyzm. Prof. Ian Wilmut, szef zespołu, który dokonał sklonowania Dolly, powiedział w styczniu ubiegłego roku, że poza artretyzmem nic nie dolega zwierzęciu, które wydało na świat sześć jagniąt. (an)

[

Obraz

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Owca Dolly, pierwszy w historii ssak, który przyszedł na świat wskutek sklonowania komórek dorosłej owcy, została uśpiona, po wykryciu u niej postępującej choroby płuc. Czy myślisz, że naukowcy popełnili jakiś błąd?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)