WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Śmierć metropolity Cyryla, policja nie wyklucza zabójstwa

Ciało warneńskiego metropolity Cyryla znaleziono na plaży w Trakacie, podmiejskiej, luksusowej dzielnicy Warny - poinformowało bułgarskie radio publiczne. Policja nie wyklucza zabójstwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Śmierć metropolity Cyryla, policja nie wyklucza zabójstwa
(Wikipedia, Fot: D.P.Gatev)
WP

59-letni Cyryl pełnił obowiązki patriarchy w okresie od listopada 2012 r., kiedy zmarł zwierzchnik Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej Maksym, do wyboru nowego patriarchy, Neofita, w lutym tego roku.

Był on jednym z najbardziej wpływowych członków 15-osobowego Świętego Synodu, niemniej budził kontrowersje. Jak większość członków najwyższego gremium cerkiewnego miał teczkę informatora służb specjalnych z czasów komunistycznych.W styczniu 2012 komisja badająca archiwa tajnych służb komunistycznej Bułgarii podała, że Cyryl był agentem, miał pseudonim Władisław.

Budził kontrowersje również swoimi powiązaniami z biznesem. Zarzucano mu afery związane z majątkami cerkiewnymi. Dwa lata temu zrobiło się wokół niego głośno, kiedy zaczął jeździć luksusowym samochodem; tłumaczył, że otrzymał go jako darowiznę.

WP

Pod koniec 2011 roku metropolita poprosił Synod Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego o przeniesienie w stan spoczynku. Twierdził, ze jest niezadowolony z ostatnich działań Synodu. Media prawosławne zwracały jednak uwagę, że rezygnacja zbiegła się w czasie ze skandalem z udziałem Cyryla związanym z jego hybrydowym Lincolnem MKZ. Metropolita nie odszedł jednak z urzędu.

Metropolita był zwolennikiem wprowadzenia obowiązkowych kwot zapewniających udział duchowieństwa w pracach parlamentu Bułgarii oraz w radach miejskich.

Cyryl był członkiem Świętego Synodu od 1989 r., a w latach 1994-2001 - przewodniczącym naczelnej rady cerkiewnej.

Polub WP Wiadomości
WP
WP