"Śmierć Bhutto oznacza wzrost radykalizmu w Pakistanie"
Orientalista profesor Piotr Kłodkowski uważa, że śmierć Benazir Bhutto oznacza nastanie radykalizmu w polityce Pakistanu. Dodaje, że Bhutto była nadzieją na nastanie demokracji w tym kraju.
Zdaniem eksperta Benazir Bhutto, podobnie jak jej ojciec, który został skazany na śmierć, stanie się symbolem męczeństwa w obronie demokracji.
Profesor Kłodkowski uważa, że w najbliższym czasie może dojść do rozruchów i ekstremizmów, jednak powinny one zostać opanowane przez armię.
Politolog zaznacza, że Benazir Bhutto miała wielu wrogów zarówno w otoczeniu prezydenta Perveza Musharrafa, jak i muzułmańskich ekstremistów. W opinii profesora Kłodkowskiego zamachu nie dokonał jednak nikt z otoczenia prezydenta. Orientalista zaznacza, że przeciwnikami Bhutto byli także członkowie opozycji, którzy nie pogodzili się z faktem zawarcia przez nią porozumienia z prezydentem Pervezem Musharraffem.
Profesor Kłodkowski mówi, że Bhutto była uważana za zwolenniczkę liberalnego islamu. Jego zdaniem była premier była podejrzewana o bycie szyitką, co dla wielu, zwłaszcza sunnickich muzułmanów było poważnym zarzutem.