Trwa ładowanie...
04-01-2005 20:05

Smarzowski i Shuty wśród laureatów Paszportów "Polityki"

Wojciech Smarzowski, Sławomir Shuty, Paweł
Szkotak, Agata Zubel, Cezary Bodzianowski i Leszek Możdżer zostali
tegorocznymi laureatami Paszportów "Polityki". Nagrody tygodnika
przyznawane są osobom zasłużonym dla polskiej kultury i sztuki.
Nazwiska zwycięzców tegorocznej edycji ogłoszono podczas
uroczystej gali w warszawskim Teatrze Narodowym.

Smarzowski i Shuty wśród laureatów Paszportów "Polityki"Źródło: PAP
dzaprph
dzaprph

Pisarz i performer Sławomir Shuty zwyciężył w kategorii literackiej. Zadebiutował tomem opowiadań "Nowy wspaniały smak" (1999). Opublikował także m.in. powieść internetową "Blok". W tym roku ukazała się jego powieść "Zwał". Artysta jest także performerem i twórcą projektu Cyrk Shuty. Jeden z najbardziej spektakularnych happeningów Shutego polega na okładaniu się parówkami z hipermarketu. Jak twierdzą jego koledzy-artyści, Shuty w ten sposób "biczuje się za błędy konsumpcyjne rodaków".

Reżyser i scenarzysta Wojciech Smarzowski został uhonorowany w kategorii filmowej za obraz "Wesele" - wyróżniony na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodą specjalną jury. To znaczące wyróżnienie dla mnie i mojego filmu - powiedział Smarzowski odbierając nagrodę. Reżyser ma także na swoim koncie realizację teledysków dla m.in. grupy Myslovitz. Uznanie i nagrody zdobył przygotowując dla Teatru Telewizji sztukę Jacka Głębskiego "Kuracja", za którą otrzymał m.in. Grand Prix festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

W kategorii teatralnej nagrodzono reżysera Pawła Szkotaka, założyciela i dyrektora poznańskiego Teatru Biuro Podróży, specjalizującego się w widowiskach ulicznych. Jego najbardziej znane przedstawienia to "Giordano", antywojenna "Carmen Funebre", "Pijcie ocet panowie", "Świniopolis". Jego ostatnia premiera to "Lament" Krzysztofa Bizio.

W kategorii muzycznej doceniono kompozytorkę i śpiewaczkę Agatę Zubel. Artystka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Muzycznej. Studia pogłębiała w Conservatorium Hogeschool Enschede w Holandii. Obecnie kształci się wokalnie pod kierunkiem Danuty Paziuk-Zipser. Jako śpiewaczka brała udział m.in. w festiwalach Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Wratislavia Cantans. Uczestniczyła w wielu prawykonaniach i nagraniach dzieł twórców współczesnych.

dzaprph

Za "fantazję i konsekwencję artystyczną" Paszport "Polityki" w dziedzinie plastyki otrzymał Cezary Bodzianowski. Artysta jest absolwentem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Najczęściej działa poza przestrzenią galerii. Jego artystyczne przedsięwzięcia polegają na tworzeniu sytuacji na pozór śmiesznych, ale także zaskakujących i wieloznacznych.

W ostatniej kategorii - rock-pop-estrada - zwyciężył pianista i kompozytor Leszek Możdżer, doceniony za "wybitny zmysł interpretatorski i wyobraźnię muzyczną". Muzyk od początku kariery związany z jazzem. Koncertował z formacjami wybitnych polskich i zagranicznych artystów, m.in. Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańki, Davida Friesena i Archy'ego Sheppa.

Do Wojciecha Trzcińskiego, kompozytora, twórcy ok. 300 piosenek, utworów instrumentalnych i muzyki filmowej i teatralnej, powędrował tegoroczny Laur "Polityki", przyznawany przez redakcję szczególnie wyróżniającym się animatorom kultury. Trzciński otrzymał wyróżnienie za stworzenie w Warszawie Fabryki Trzciny - nowego centrum wydarzeń kulturalnych.

Nagrody "Polityki" rozdano już po raz 12. Imprezę uświetnił kabaret Mumio, który - przedstawiając w kabaretowej formie poszczególne kategorie - wywoływał na sali Teatru Narodowego salwy śmiechu. Laureatów nagrody wybrała tradycyjnie kapituła redakcyjna na podstawie rekomendacji polskich krytyków.

dzaprph
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzaprph
Więcej tematów