PolskaSłużby kryzysowe liczą miejsca na oddziałach zakaźnych

Służby kryzysowe liczą miejsca na oddziałach zakaźnych

Liczenie miejsc na oddziałach zakaźnych, wyznaczanie lecznic, które mają przyjmować pacjentów z podejrzeniem świńskiej grypy, stacje Sanepidu w gotowości, zebrania sztabów kryzysowych - w całym kraju odpowiednie służby przygotowują się na wypadek stwierdzenia w Polsce przypadku świńskiej grypy.

Służby kryzysowe liczą miejsca na oddziałach zakaźnych
Źródło zdjęć: © PAP

28.04.2009 | aktual.: 28.04.2009 17:54

W sprawie wirusa głos zabrał także minister obrony Bogdan Klich, który poinformował, że na jego polecenie w razie potrzeby do zwalczania ewentualnej epidemii zmobilizowane ma być wojsko. - Jesteśmy w gotowości, aby przyjść z pomocą instytucjom cywilnym - powiedział Klich. Jak dodał, chodzi o szpitale wojskowe, laboratorium oraz szczepionki.

Działania prewencyjne ws. świńskiej grypy podjęły także urzędy wojewódzkie.

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski zwołał naradę z wojewódzkim lekarzem weterynarii, wojewódzkim inspektorem sanitarnym i dyrektor Centrum Zdrowia Publicznego.- Wspólnie ustalono liczbę karetek do ewentualnego przewozu chorych, zorientowano się w ilości leków niezbędnych do leczenia świńskiej grypy. Ustalono, że w razie potrzeby zostanie zwiększona liczba 50 łóżek na oddziałach zakaźnych w szpitalach w Giżycku i Elblągu - poinformowała rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zebrał się w *Szczecinie*. Wojewoda zachodniopomorskiMarcin Zydorowicz zalecił m.in. opracowanie i wdrożenie wojewódzkiego planu przeciwdziałania i walki z zakażeniami wirusem grypy typu A/H1N1; kolportaż i wdrożenie wśród lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej instrukcji postępowania z pacjentami podejrzanymi o zakażenie wirusem oraz określenie możliwości zaopatrzenia pacjentów w odpowiednie leki antywirusowe.

Rzeczniczka wojewody małopolskiegoMałgorzata Woźniak zapewniła z kolei, że jak każdy wojewoda, także małopolski posiada gotowy plan postępowania na wypadek epidemii. Plan przewiduje np., do których szpitali w mieście będą kierowane osoby z podejrzeniem choroby zakaźnej. Wojewoda małopolski na bieżąco otrzymuje też od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa informacje i wytyczne dot. postępowania w przypadku wystąpienia tzw. świńskiej grypy w regionie. Rzeczniczka zapewniła, że wojewoda otrzymane wytyczne niezwłocznie przekazuje służbom w regionie. Jest w stałym kontakcie m.in. z Sanepidem, szpitalami i służbami lotniska w podkrakowskich Balicach.

Urząd Wojewódzki w Łodzirozesłał do wszystkich samorządów w regionie specjalną ulotkę przygotowaną przez Główny Inspektorat Sanitarny. Ulotka jest też rozdawana wszystkim pasażerom na łódzkim lotnisku oraz można ją otrzymać w placówkach zdrowia. Specjalna narada ws. świńskiej grypy odbyła się u wojewody lubuskiego. Zweryfikowano liczbę miejsc na oddziałach zakaźnych oraz wyznaczono lecznice, które będą przyjmować chorych z podejrzeniem infekcji wirusem. Wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego prowadzi także monitoring sytuacji zdrowotnej w regionie. Za pośrednictwem Sanepidu szpitale mają zgłaszać mu wszystkie podejrzane przypadki. Do zwiększonej czujności zobligowano także inne służby m.in. straż graniczną.

Wojewoda dolnośląskiRafał Jurkowlaniec jeszcze w poniedziałek spotkał się z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i koordynację działań w przypadku zagrożenia zakażeniem wirusem świńskiej grypy.

Wytypowano m.in. szpitale i jednostki straży pożarnej do przejmowania środków do bezpiecznego transportu chorych zakaźnie oraz izolatoriów podciśnieniowych. Szpitale poinformowano o konieczności wnikliwego badania pacjentów z objawami grypowymi.

Rzeczniczka wojewody podlaskiegoJolanta Gadek poinformowała, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pozostaje w stałym kontakcie z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Gadek zaznaczyła, że rola Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego polega głównie na monitorowaniu liczby wolnych miejsc w szpitalach, działań służb sanitarnych i rozdawnictwa przez nie ulotek informacyjnych na temat świńskiej grypy oraz pomocy we wzajemnej komunikacji różnych jednostek, m.in. Straży Granicznej z Sanepidem.

W kontakcie z wojewódzkim konsultantem ds. epidemiologii pozostaje wojewoda świętokrzyskiBożena Pałka-Koruba. Świętokrzyskie Centrum Monitorowania Ochrony Zdrowia przekazało wojewodzie informację, że pod względem lekarstw zgromadzonych w aptekach i w szpitalach, region świętokrzyski jest przygotowany na ich ewentualne wykorzystanie. Ponadto ZOZ-y w całym województwie informowane są o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w związku z możliwą epidemią.

W Opoluzebrał się wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego. W ocenie uczestników spotkania Opolszczyzna jest przygotowana na wypadek ewentualnego ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. W stan gotowości postawiono wszystkie stacje Sanepidu w województwie. Powiatowi inspektorzy sanitarni proszą lekarzy pierwszego kontaktu o przeprowadzanie rozszerzonego wywiadu epidemiologicznego w przypadku podejrzeń zachorowania pacjenta na grypę.

Na Podkarpaciuna przejścia graniczne, lotnisko i do wydziału spraw obywatelskich, który wydaje paszporty, rozesłano dwujęzyczne ulotki informacyjne, opisujące czynności, jakie należy wykonać, aby się nie zarazić świńską grypą, oraz informacje dotyczące postępowania w przypadku zarażenia się, tak aby nie zarazić innych. Wprowadzono też monitoring we wszystkich placówkach, gdzie może pojawić się zarażona osoba, chodzi tu o m.in. przejścia graniczne, lotnisko, szpitale, przedszkola, szkoły itp. Personel tych placówek został szczególnie uwrażliwiony na sygnalizowanie nawet najmniejszego zagrożenia. ŚląskiUrząd Wojewódzki w Katowicach zapewnia, że regionalne służby zarządzania kryzysowego na bieżąco monitorują bezpieczeństwo mieszkańców regionu i prowadzą profilaktykę w związku z możliwością zakażenia świńską grypą. Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie zamieszczono m.in. na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego. Na międzynarodowym lotnisku w Pyrzowicach k. Katowic całą dobę dyżuruje
lekarz, do którego można zwrócić się w razie potrzeby konsultacji medycznej.

Sytuacja jest monitorowana także na Lubelszczyźnie. Jak powiedziała rzeczniczka wojewody lubelskiego Małgorzata Tatara służby sanitarno-epidemiologiczne przekazały informacje dotyczące świńskiej grypy służbom medycznym m.in. lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej i pracownikom laboratoriów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)