Służba wojskowa jeszcze krótsza
Od lipca zasadnicza służba wojskowa została skrócona z 10 do 9 miesięcy. Wraz ze stopniowym skracaniem obowiązkowej służby i częstszymi rotacjami przeszkolenie odbywa coraz więcej poborowych, a niektórym wojsko proponuje odbycie specjalistycznych kursów jeszcze przed wcieleniem.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony z 2003 roku, służba z poboru była stopniowo skracana z 12 do 9 miesięcy.
Krótsza służba i częstsza rotacja przy utrzymaniu ok. 45 tys. stanowisk dla żołnierzy służby zasadniczej wiążą się ze zwiększeniem liczby przeszkalanych poborowych. MON przewiduje, że w bieżącym roku zostanie wcielonych o 16% poborowych więcej niż w 2004 r., a w roku 2006 będzie ich o jedną trzecią więcej niż wtedy, gdy obowiązywała służba 12-miesięczna.
Ponieważ krótsza służba to mniejsze możliwości specjalistycznego szkolenia, wojsko kieruje niektórych poborowych na specjalistyczne kursy - np. kierowców z kategorią C, operatorów sprzętu inżynieryjnego - jeszcze w cywilu, przed wcieleniem. Poborowym proponuje się odbycie kursu na koszt wojska, w zamian poborowy jest zobowiązany odbyć służbę zgodnie z kwalifikacjami. Eksperyment z dokształcaniem poborowych przed wcieleniem prowadzą na razie wojewódzkie sztaby wojskowe we Wrocławiu, Katowicach, Rzeszowie, Bydgoszczy i Białymstoku.
Do 1988 r. zasadnicza służba wojskowa trwała dwa, a nawet - w Marynarce Wojennej - trzy lata. W 1989 r. skrócono ją do 18 i 24 miesięcy. Od 1992 r. obowiązkowa służba wojskowa trwała w całych siłach zbrojnych 18 miesięcy, od 1999 r - 12 miesięcy. Od lipca ubiegłego roku żołnierze z poboru służyli 11 miesięcy, wcielani od stycznia do czerwca roku bieżącego - 10 miesięcy. W bieżącym roku do służby zasadniczej wojsko zamierza wcielić około 36 tys. osób.