Trwa ładowanie...
d2afjnf
03-05-2003 18:20

Słowacy zastanawiają się nad likwidacją "ciszy wyborczej"

W związku z unijnym referendum Słowacy zastanawiają się nad likwidacją "ciszy wyborczej", która według obowiązujących w ich kraju przepisów zaczyna się na dwie doby przed otwarciem lokali wyborczych.

d2afjnf
d2afjnf

Referendum o wejściu Słowacji do UE odbędzie się za niecałe dwa tygodnie - 16 i 17 maja. Według obowiązujących w Słowacji przepisów, kampania związana z głosowaniem może zacząć się 12 dni przed otwarciem lokali wyborczych, a musi zakończyć się 48 godzin przed rozpoczęciem wyborów. Później - aż do zakończenia wyborów - obowiązuje zakaz prowadzenia kampanii informacyjnej. Zakaz obejmuje także informacje o wynikach głosowania, w tym o frekwencji.

Za likwidacją ciszy wyborczej są słowaccy dziennikarze. Uznają ją za przeżytek z okresu komunizmu, ograniczający prawo każdego obywatela do informacji. "Media są od tego, aby informować na bieżąco" - twierdzą.

Przypominają, iż podczas wyborów parlamentarnych w ubiegłym roku dwa dzienniki złamały moratorium i otrzymały za to najniższą karę finansową - 5 tysięcy koron (ok. 500 zł), choć jej górny pułap wynosi 1 mln koron.

Także wypowiadający się w mediach politycy koalicji rządowej i opozycji są za likwidacją ciszy wyborczej lub skróceniem moratorium do minimum. "Politycy i dziennikarze i tak będą zakaz omijać" - uważają.

d2afjnf

Socjolog Michal Vaszeczka uważa, iż instytucja ciszy wyborczej, zwłaszcza przy referendum o wejściu Słowacji do Unii Europejskiej, "nie ma sensu". "Intensywna kampania agitacyjna już podczas wyborów może mieć wpływ na niezdecydowanych, ale jeżeli chodzi o zbliżające się referendum, to większość Słowaków już od dawna wie, czy i jak będzie głosować" - powiedział.

W referendum zamierza wziąć udział 66,8% uprawnionych do głosowania, decyzji nie podjęło 13,3% respondentów, a co piąty (19,9%) nie będzie głosować - wynika z opublikowanego w środę sondażu Ośrodka Badań Publicznych przy Słowackim Urzędzie Statystycznym. Badania prowadzono 1 do 10 kwietnia na reprezentacyjnej próbie 1214 osób.

Za wejściem Słowacji do UE zamierza głosować 77% deklarujących udział w referendum, 14% nie jest zdecydowanych, a przeciw zamierza głosować prawie co dziesiąty (9%).

Słowacy będą odpowiadać na pytanie: "Czy zgadza się Pan/Pani, aby Republika Słowacka została krajem członkowskim Unii Europejskiej?". (mk)

d2afjnf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2afjnf
Więcej tematów