Słowacy wybierają parlament
Na Słowacji o 7.00 rano otwarto
lokale wyborcze. 4,3 mln Słowaków będzie decydować, która z 21
kandydujących partii dostanie się do parlamentu i kto będzie ich
reprezentować w 150-osobowej Radzie Narodowej (parlamencie).
Sondaże wskazują na zdecydowane zwycięstwo opozycyjnej lewicy, kierowanej przez 42-letniego prawnika Roberta Fico partii Kierunek - Socjaldemokracja (Smer - Socialna Demokracia), na którą zamierza głosować prawie co trzeci Słowak (według różnych sondaży od 28 do 32%).
Prawicowa Słowacka Unia Demokratyczna i Chrześcijańska (SDKU) może liczyć na ok. 12% głosów, co oznacza, że jej lider Mikulasz Dzurinda, premier o najdłuższym stażu w Europie (od 1998 roku), ma małe szanse na trzecią kadencję na stanowisku szefa rządu.
Politolodzy zapowiadają niską frekwencję, może nawet poniżej 50%. Słowacy są zmęczeni ciągłymi sporami i kłótniami polityków. Zamiast urn wyborczych wybiorą raczej pobyt na łonie natury, zwłaszcza że zapowiadają się tropikalne temperatury.
Zmieniona niedawno ordynacja wyborcza wprowadza u naszego południowego sąsiada szereg zmian; zniesiono m.in. limity na finansowanie kampanii, zlikwidowano ciszę przedwyborczą - agitować wyborców można aż do zamknięcia lokali wyborczych. Słowakom przebywającym poza swoim krajem umożliwiono głosowanie za pośrednictwem poczty.
Wybory zakończą się w sobotę o godzinie 22.00. Pół godziny później jedna z prywatnych stacji telewizyjnych opublikuje wyniki sondażu przeprowadzonego wśród osób opuszczających lokale wyborcze (tzw. exit poll). Nieoficjalne wyniki mają być znane w niedzielę rano, a oficjalne jeszcze w tego samego dnia pod wieczór.
Dariusz Wieczorek