Słowacja ratyfikowała traktat konstytucyjny UE
Słowacka Rada Narodowa (parlament)
ratyfikowała traktat ustanawiający konstytucję dla Unii
Europejskiej. Za przyjęciem traktatu opowiedziała się zdecydowana
większość deputowanych - 116 (77%).
11.05.2005 | aktual.: 11.05.2005 19:50
Do przyjęcia traktatu była wymagana tzw. większość konstytucyjna, tj. 3/5 głosów w 150-miejscowym, jednoizbowym parlamencie. Na "tak" głosowały dwie największe partie opozycyjne: Ruch na Rzecz Demokratycznej Słowacji (HZDS) Vladimira Mecziara oraz SMER (Kierunek) Roberta Fico.
Wstrzymało się czterech deputowanych, a przeciw było 27 ze Słowackiej Partii Komunistycznej (KSS) oraz wchodzącego w skład koalicji rządowej Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego (KDH).
Słowackim komunistom przeszkadza to, że Unia Europejska funkcjonuje na zasadach gospodarki rynkowej. Jesteśmy przeciw gospodarce rynkowej, która wywołuje tyle nierówności w naszym kraju i na świecie - wyjaśnił poseł Karol Ondriasz.
Chadecy podczas parlamentarnej debaty twierdzili, że o przyjęciu traktatu - äjako dokumentu nadrzędnego wobec słowackiej konstytucjiö - powinni zdecydować wszyscy Słowacy w referendum. Przypominali swoje obawy związane z liberalizacją przepisów dotyczących eutanazji, aborcji, rozwodów, małżeństw homoseksualnych, przypominali o braku zapisu o chrześcijańskich korzeniach.
Środowe dzienniki cytują słowackiego specjalistę od konstytucji UE Radoslava Prochazkę, który uważa, że "jest to dokument zły, który nie realizuje celów, jakie sobie Unia Europejska wyznaczyła, jednak Słowacja nie ma innego wyjścia jak go ratyfikować".
Konstytucja UE jest zbyt długa, fachowa i złożona, aby ludzie mogli ją studiować - twierdzą politycy w Bratysławie, wyjaśniając, dlaczego nie rozpisano referendum.
"Politycy nie zgadzają się na referendum, bo mogłaby zawieść frekwencja, a nie dlatego, że nie rozumiemy konstytucji, bo w tym się od nich nie różnimy" - napisał komentator dziennika "Korzar" Peter Schutz.
Dotychczas traktat ratyfikowała w referendum Hiszpania (20 lutego 2005 r.), a poprzez głosowanie w parlamencie - Litwa (11 listopada 2004), Węgry (20 grudnia 2004), Słowenia (1 lutego 2005), Włochy (6 kwietnia 2005) i Grecja (19 kwietnia 2005). W środę uczyniła również Rada Narodowa, niższa izba parlamentu Austrii, teraz konstytucję UE ma zatwierdzić Rada Związkowa, izba wyższa parlamentu; głosowanie jest planowane na koniec maja i będzie - jak się wydaje - tylko formalnością.