Słowacja powiązała swoją walutę z euro
Słowacja dokonała ważnego kroku
na drodze do wejścia do strefy euro, wiążąc swoją walutę z euro
poprzez przystąpienie do Europejskiego Mechanizmu Kursów
Walutowych - poinformowano oficjalnie w siedzibie Unii
Europejskiej, w Brukseli.
26.11.2005 | aktual.: 29.11.2005 12:01
Decyzja jest zgodna z przyjętym przez Słowację w lipcu br. planem przyjęcia euro w dniu 1 stycznia 2009 r.
Zgodnie z Mechanizmem Kursów Walutowych, kurs słowackiej korony wobec euro wahać się będzie w granicach 15% powyżej lub poniżej średniego kursu wynoszącego 38,4550 koron za 1 euro.
Sześć innych nowych członków UE - Litwa, Łotwa, Malta, Cypr, Słowenia i Estonia przyłączyły się już do tego systemu. Natomiast Polska, Węgry i Czechy mają to jeszcze przed sobą.
Aby wejść do strefy euro każdy kraj członkowski UE musi przynajmniej przez 2 lata pozostawać w ramach Mechanizmu Kursów Walutowych.
Wejście do Mechanizmu Kursów Walutowych uzależnione jest od kilku warunków - m. in. niskiej inflacji, niskiego poziomu deficytu budżetowego i długu publicznego. Ważne jest też ograniczenie wahań kursów krajowej waluty wobec euro.
Słowację przyjęto do systemu kierując się "zaangażowaniem tego kraju na rzecz osiągnięcia stabilizacji cen oraz prowadzenia zdrowej polityki fiskalnej" - głosi komunikat UE.
Decyzję podjęli w piątek ministrowie finansów krajów członkowskich UE. Ogłoszono ją dopiero po zamknięciu rynków finansowych w Europie i Ameryce Północnej.
UE ocenia, że Słowacja spełniła warunki niskiej inflacji i poziomu zadłużenia publicznego, ale jej deficyt budżetowy w wysokości 4,1% Produktu Narodowego Brutto (PNB) przekracza ustanowioną przez Unię granicę 3%. Polityka budżetowa Bratysławy ma być pilnie obserwowana przez Brukselę.
Obecnie do strefy euro należy 12 państw członkowskich UE. Euro zastąpiło tam waluty narodowe. W Brukseli przeważa pogląd, że największe szanse na przystąpienie do tej strefy już w 2007 r. mają Estonia, Litwa i Słowenia.
Cypr, Łotwa i Malta zamierzają przystąpić do tej strefy w 2008 r., a Czechy i Węgry w 2010 r. Polska nie określiła jeszcze docelowej daty tego posunięcia.