PolskaSłowacja i Węgry zwycięzcami na Festiwalu Szkół Teatralnych

Słowacja i Węgry zwycięzcami na Festiwalu Szkół Teatralnych

Grand Prix II Międzynarodowego Festiwalu
Szkół Teatralnych zdobyły dwie szkoły - z Budapesztu i Bratysławy.
Obie wystawiły "Płatonowa" Czechowa. Cztery nagrody festiwalu
przypadły Polakom - warszawskiej Akademii Teatralnej i krakowskiej
Państwowej Wyższej Szkole Tetralnej.

Studenci z Warszawy za "Wiśniowy sad" w reżyserii Agnieszki Glińskiej i aktorzy z Krakowa za spektakl "Maestro" otrzymali równorzędne nagrody jury za pracę zespołową. Eliza Borowska z Warszawy otrzymała nagrodę za najlepsza drugoplanową rolę żeńską - Warii, Grzegorza Mielczarka z Krakowa, który zagrał Duehringa, wyróżniono za drugoplanową rolę męską.

Najlepszą pierwszoplanową aktorką uznano Janę Plodkovą z Brna za rolę Córki w przedstawieniu "Zwierzę". Najlepszym pierwszoplanowym aktorem został L'ubos Kostelny z Bratysławy, który wcielił się w Płatonowa.

Ponadto jury przyznało nagrodę za "niezwykłe potraktowanie czasu, przestrzeni i gestu oraz za wykorzystanie ciszy w teatrze" Królewskiej Wyższej Szkole Sztuki Dramatycznej z Madrytu, która zaprezentowała spektakl "Stacja wodna". Wyróżnienie honorowe jury za reżyserię "Płatonowa" otrzymał Marian Amsler z Bratysławy.

Na festiwalu zaprezentowano bardzo różnorodne spektakle - od tradycyjnego dramatu, przez spektakl muzyczny, pantomimę, do happeningu. Przewodniczący jury Jacques Lassalle zastanawiał się, czy nie zmienić reguł przyszłorocznego przeglądu, ze względu na dużą trudność w ocenianiu tak różnych od siebie form. Wątpliwości jury wzbudził też fakt, że musieli porównywać ze sobą akademie teatralne o wieloletniej tradycji, prywatne szkoły aktorskie oraz teatry uniwersyteckie.

Organizatorzy nie kryli zadowolenia z przebiegu II edycji festiwalu, prezydent Warszawy Lech Kaczyński publicznie obiecał, że przyszłoroczna edycja na pewno się odbędzie a miasto będzie ją nadal finansować. Nieco odmienne zdanie na temat organizacji i poziomu imprezy miała publiczność oraz dziennikarze. Dużo wyżej oceniono festiwal z roku poprzedniego.

Przez ostatni tydzień na scenach warszawskich teatrów zaprezentowało się 15 szkół teatralnych: Petersburska Państwowa Akademia Sztuki Teatralnej ze spektaklem "Głosy zeszłego wieku", Centrum Teatro Ateneo z Rzymu oraz Comune di Terni z "Nienasyceniem", Akademia Umiejętności z Novego Sadu w Serbii z przedstawieniem "Dobry doktor", Wyższa Szkoła Muzyczna i teatralna z Bratysławy z "Płatonowem". Uczestnicy zostali wybrani z ponad 40 uczelni.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)