Słoneczny żaglowiec popłynie w przestrzeń kosmiczną
Sonda Cosmos 1, której zadaniem
jest testowanie nowatorskiego napędu z zastosowaniem żagli
popychanych promieniowaniem słonecznym, ma wystartować o
17.46 GMT (19.46 polskiego czasu) w przestrzeń kosmiczną -
poinformował serwis "SpaceflightNow".
W roku 2000 Towarzystwo Planetarne (Planetary Society) w Pasadenie, w Kalifornii, oraz firma Cosmos Studios nawiązały współpracę w ramach projektu Cosmos 1, którego założeniem jest wyniesienie na orbitę żagla napędzanego ciśnieniem promieniowania słonecznego.
Żagiel, składający się z ośmiu 15-metrowych paneli, ma zostać wyniesiony za pomocą zmodyfikowanej wojskowej rakiety balistycznej Wołna, która wystartuje z pokładu rosyjskiego okrętu podwodnego.
Pierwotne plany zakładały start już w roku 2001, ale projekt napotkał szereg problemów natury technicznej związanych z samą rakietą, jak i prawidłowym rozłożeniem żagla.
Atomowa łódź podwodna klasy Delta III o nazwie "Borysoglebsk" z rakietą na pokładzie wypłynęła z bazy wojskowej w Sewieromorsku pod Murmańskiem i osiągnęła już okolice punktu startowego położonego na Morzu Barentsa.
Ponad 100-kilogramowa i trzystopniowa rakieta Wołna wyniesie satelitę na trajektorię suborbitalną. W jej najdalszym punkcie włączy się silnik korekcyjny, który nada orbicie kształt kołowy na ostatecznej wysokości około 800 kilometrów. Wszystkie te wydarzenia potrwają 15 minut i 45 sekund.
Dokładnie 44 minuty po starcie Cosmos 1 otworzy swoje cztery panele słoneczne związane z zasilaniem sondy. Otwarcie ośmiu paneli żagla słonecznego nie nastąpi przed niedzielą, bowiem projektanci misji chcą dać czas kontrolerom w Rosji na sprawdzenie, czy wszystkie operacje odbyły się zgodnie z planem.
Stacje naziemne w Stanach Zjednoczonych, Rosji i Czechach będą na bieżąco śledziły postępy misji, robiąc zdjęcia sondy z otwartym żaglem i przeprowadzając wiele testów sprzętu oraz reakcji żagli na ciśnienie promieniowania.
Projektanci misji oczekują, że po kilku miesiącach materiał, z którego zbudowano żagiel, zacznie się powoli degradować, a systemy elektroniczne mogą zacząć zawodzić. Dlatego misja ma tylko i wyłącznie charakter testowy i jest krótkoterminowa.