Trwa ładowanie...
d1jrdqx

Śledztwo w sprawie gwałtu w Lesie Kabackim zostało umorzone

Z powodu niewykrycia sprawcy Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów umorzyła śledztwo w sprawie zgwałcenia, w sierpniu tego roku, młodej kobiety w Lesie Kabackim - poinformował we rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Przemysław Nowak.
Share
Podejrzany o gwałt w Lesie Kabackim
Podejrzany o gwałt w Lesie KabackimFot: policja.waw.pl
d1jrdqx

- Przed świętami sprawa została umorzona wobec niewykrycia sprawcy. Działania operacyjne policji będą trwały nadal. Jeżeli pojawi się jakikolwiek nowy dowód pozwalający na postawienie zarzutów to postępowanie zostanie podjęte na nowo - powiedział Nowak, potwierdzając informacje portalu tvp.info.

Do napaści doszło 30 sierpnia ok. godz. 19 w pobliżu ul. Moczydłowskiej na terenie Lasu Kabackiego. Sprawca zaatakował kobietę, zgwałcił ją i uciekł.

Komenda Stołeczna Policji opublikowała wówczas portret pamięciowy i rysopis poszukiwanego mężczyzny. Ma około 35 lat, wzrost co najmniej 190 cm, muskularna budowa ciała, twarz owalna, cera opalona, włosy ciemne, proste, kilkucentymetrowe. W dniu napaści na kobietę był ubrany w jasną koszulkę z krótkim rękawem i długie spodnie. Na rękach miał czarne rękawiczki.

d1jrdqx

Informacje o poszukiwanym można nadal przekazywać do Komendy Rejonowej Policji przy ul. Malczewskiego, a także dzwoniąc na numery telefonów: 22 603 14 54 lub 22 603 11 56. Informacje można przekazywać również na alarmowe numery policji: 997 i 112.

Rezerwat przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego monitoruje straż leśna. W związku z tym, że znajduje się on w granicach Warszawy, można tam spotkać także patrole straży miejskiej i policji.

W Polsce oficjalnie odnotowuje się kilka procent przestępstw na tle seksualnym. Zmienić ma to uchwalona w czerwcu przez parlament nowelizacja przepisów karnych, która przewiduje ściganie z urzędu sprawców gwałtów. Ustawa wejdzie w życie pod koniec stycznia 2014 r. Według nowych przepisów wszczynanie śledztw o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej nie jest uzależnione już od wniosku ofiary, lecz postępowania te będą wszczynane z urzędu.

Zgodnie z nowelizacją ofiary przestępstw seksualnych będą przesłuchiwane w całym postępowaniu tylko raz - w specjalnym, przyjaznym pomieszczeniu i w obecności psychologa. Dźwięk i obraz z przesłuchania jest nagrywany i odtwarzany na rozprawie sądowej. Powtórne przesłuchanie w sądzie jest możliwe tylko wyjątkowo i - aby ograniczyć stres ofiary - może być dokonywane za pomocą telekonferencji, bez konieczności bezpośredniej konfrontacji na sali sądowej osoby pokrzywdzonej z oskarżonym.

Ściganie gwałtu z urzędu to jeden z postulatów podpisanej przez Polskę w grudniu zeszłego roku konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, który do tej pory nie był realizowany w Polsce.

Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku w Polsce popełniono 1432 przestępstwa gwałtu. Za gwałt grozi kara od 2 do 12 lat więzienia.

d1jrdqx

Podziel się opinią

Share
d1jrdqx
d1jrdqx
Więcej tematów