Trwa ładowanie...
d47ekxe
14-09-2005 16:25

Śledztwo paliwowe - prokuratura bada działanie prokuratury

Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, prowadząca
największe w kraju śledztwo paliwowe, bada wątek działań
prokuratury w sprawie anonimowego zawiadomienia z 2001 roku o
nieprawidłowościach związanych z dostawami ropy naftowej do
płockiej Petrochemii, a później PKN Orlen przez cypryjską spółkę
J&S - poinformował rzecznik prokuratury Jerzy Balicki.

d47ekxe
d47ekxe

Anonimowe zawiadomienie o możliwości niegospodarności w związku z wydaniem przez płocką Petrochemię pełnomocnictw dla spółki J&S do reprezentowania jej interesów na rynku rosyjskim wpłynęło do Prokuratury Krajowej w 2001 roku. Do zawiadomienia dołączone były trzy załączniki, m.in. pełnomocnictwo. Materiały w tej sprawie przekazano z Prokuratury Krajowej do Prokuratury Rejonowej w Płocku, która umorzyła postępowanie w tej sprawie. Do Płocka nie dotarły jednak załączniki do zawiadomienia.

Możliwość niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów poprzez niedołączenie tych załączników była powodem zawiadomienia, złożonego przez posła Zbigniewa Nowaka (niezrz.) pod koniec ub. roku. Według niego, brak załączników mógł mieć znaczenie dla decyzji prokuratury. Decyzją Prokuratora Generalnego sprawa została przekazana do krakowskiej PA, która prowadzi największe w kraju śledztwo paliwowe.

Jak poinformował Balicki, wątki merytoryczne, które były podstawą umorzenia płockiego postępowania, badane są obecnie w dwóch wątkach krakowskiego śledztwa paliwowego. Jeden - to tzw. wątek prowizyjny, drugi - wątek dotyczący niegospodarności w PKN Orlen SA.

Natomiast odrębnie badana jest kwestia ustalenia przyczyn, dlaczego nie nadano biegu całości zawiadomienia, ponieważ - jak faktycznie ustalono - załączniki, które były częścią zawiadomienia, nie wyszły z Prokuratury Krajowej - powiedział Balicki.

d47ekxe

Dla ustalenia przyczyn tego braku prokuratura oczekuje m.in. na akta główne tej sprawy, znajdujące się w dyspozycji sejmowej komisji śledczej do spraw PKN Orlen. Po uzyskaniu tych akt będziemy mieli możliwość ocenienia, czy i kto podejmował decyzje w zakresie przesyłania tego zawiadomienia w uszczuplonym zakresie - powiedział Balicki.

Prokuratura zaplanowała również czynności wobec prokuratorów, którzy podejmowali działania w tej sprawie, w tym prokuratorów z Prokuratury Krajowej. Będzie wyjaśniała, czy płocka prokuratura podejmowała decyzję bez znajomości całości załączników i czy zawartość tych załączników miałaby znaczenie dla podjętej decyzji.

Jak powiedział poseł Nowak, będzie się on również domagał wyjaśnienia, dlaczego prokuratura, analizująca sprawę płocką w trybie nadzoru, nie zauważyła w uzasadnieniu, że decyzję o umorzeniu postępowania podejmowano bez znajomości załączników.

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj