Trwa ładowanie...
d3myra5
30-01-2003 18:01

Śledztwo IPN w sprawie śmierci gen. Grota-Roweckiego

Delegatura szczecińska Instytutu Pamięci
Narodowej przeprowadzi śledztwo w sprawie aresztowania i
zamordowania generała Stefana Grota-Roweckiego - poinformowała
prokurator Jolanta Jędrzejowska z IPN.

d3myra5
d3myra5

Jędrzejowska powiedziała, że delegatura szczecińska Instytutu otrzymała polecenie wszczęcia takiego śledztwa z Warszawy, z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Postanowienie o wszczęciu śledztwa Jędrzejowska ma wydać w piątek.

"W poleceniu nie wyjaśniono, dlaczego śledztwo ma być prowadzone w Szczecinie, ani też dlaczego teraz i dlaczego w ogóle. Domyślam się, że wcześniej śledztwo w sprawie śmierci generała nie było prowadzone, być może były prowadzone postępowania w sprawie wydania generała. Trzeba wyjaśnić, gdzie i kiedy został zamordowany, i w jakich okolicznościach" -powiedziała prokurator.

Pytana, czy śledztwo będzie dotyczyć także wątku wydania Roweckiego i informacji, jakoby w Szczecinie po wojnie zamieszkiwał Ludwik Kalkstein, który kolaborował z Niemcami i miał im wydać generała, Jędrzejowska powiedziała, że trzeba będzie wyjaśnić, w jaki sposób aresztowano Roweckiego, więc nie uniknie się tego wątku.

d3myra5

"Śledztwo będzie próbą ustalenia, kto jest winny zamordowania i kto się przyczynił do śmierci Roweckiego" - dodała.

Jak powiedział PAP historyk prof. Tomasz Strzembosz, Kalkstein był osądzony po wojnie i otrzymał wyrok śmierci. Jednak wyroku nie wykonano. Według informacji Strzembosza, Kalkstein mieszkał jakiś czas w Szczecinie, gdzie według pogłosek pracował dla służb bezpieczeństwa. W latach 80. pisano w prasie polskiej, że żyje pod innym nazwiskiem i ma fermę norek. Profesorowi nie wiadomo, czy Kalkstein zmarł, czy jeszcze żyje.

Strzembosz podkreślił, że wyroki śmierci na kolaborantów z Niemcami były po wojnie wykonywane bezwzględnie. "Dlaczego w przypadku tak ewidentnej kolaboracji jak Kalksteina, który wydał Roweckiego i walczył po niemieckiej stronie w Powstaniu Warszawskim wyrok nie został wykonany, to tajemnica, która w nowych warunkach należałoby wyjaśnić" - podkreślił.

Profesor dodał również, że okoliczności samej śmierci generała także nie są jasne. "Istnieje przekonanie, że został rozstrzelany w Sachsenhausen po wybuchu Powstania Warszawskiego" - powiedział.

d3myra5

Gen. Stefan Rowecki, najbardziej znany pod pseudonimem Grot, był m.in. od 1940 roku komendantem głównym Związku Walki Zbrojnej, a od 1942 dowódcą Armii Krajowej, używał także tytułu Komendanta Sił Zbrojnych w Kraju.

Został aresztowany przez Gestapo - w wyniku zdrady - 30 czerwca 1943 r. w Warszawie, w mieszkaniu przy ul. Spiskiej, gdzie miał swój konspiracyjny lokal. Roweckiego skutego kajdankami wsadzono do samochodu i zawieziono do siedziby SS przy alei Szucha. Tego samego dnia samolotem przetransportowano go do Berlina, gdzie prawdopodobnie próbowano go skłonić do współpracy z Niemcami przeciw bolszewikom. Gdy to zawiodło, przeniesiono go do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen i umieszczono w budynku przeznaczonym dla "ważnych" więźniów. Przebywał tam do pierwszych dni sierpnia 1944 r. Przypuszcza się, że został zamordowany na osobiste polecenie szefa SS Heinricha Himmlera. Historycy wiążą jego śmierć z wybuchem Powstania Warszawskiego. (iza)

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj