SLD: zmienić zasady organizacji lekcji religii i etyki
Religia lub etyka jako pierwsza lub ostatnia lekcja; stopnie z religii i etyki na odrębnych świadectwach i niewliczane do średniej ocen - to niektóre założenia projektu nowelizacji ustawy o oświacie, który klub SLD ma złożyć w sejmie.
Sojusz chce również w swym projekcie przyznać więcej praw decydowania o uczęszczaniu na lekcje religii lub etyki samym uczniom.
Oświadczenie o woli uczestnictwa w lekcjach religii
- Postulujemy, aby oświadczenie rodziców co do uczęszczania dziecka na lekcje religii lub etyki obowiązywało tylko do poziomu gimnazjum, natomiast w każdej szkole ponadgimnazjalnej może się to odbywać - zgodnie z naszym projektem - na wyłączne życzenia młodego człowieka - mówiła b. minister edukacji Krystyna Łybacka.
Według niej wzór oświadczenia, w którym uczeń miałby wyrażać swoją wolę uczestniczenia lub nie w lekcjach z religii i etyki, powinien opracować MEN.
Zgodnie z projektem SLD, również w drodze rozporządzenia Ministerstwo Edukacji Narodowej powinno nakazać organizację zajęć religii lub etyki na pierwszej lub ostatniej lekcji. - Tak, aby rzeczywiście młodzież miała prawo wyboru bądź nieuczestniczenia w tych zajęciach - zaznaczyła Łybacka.
Sojusz chce również, by oceny z religii lub etyki nie były wliczane do średniej ocen oraz by znajdowały się na odrębnym świadectwie.
Wiceszef klubu Sojuszu Ryszard Kalisz wyraził nadzieję, że wszystkie kluby parlamentarne poprą rozwiązania zaproponowane w projekcie SLD.