SLD zaskarży ustawę medialną
Piotr Gadzinowski (SLD) zapowiedział, że Sojusz w najbliższych dniach złoży do Trybunału Konstytucyjnego skargę w sprawie tzw. ustawy medialnej. Ustawę zaskarżył już Rzecznik Praw Obywatelskich Andrzej Zoll.
Zapewne stanie się tak, że nowy RPO Janusz Kochanowski wycofa skargę z TK, ponieważ prezes PiS Jarosław Kaczyński dał zadanie do wykonania - powiedział Gadzinowski. SLD złoży swoją skargę do TK w ciągu najbliższych dni - zaznaczył.
Jak dodał, Sojusz ma już przygotowaną skargę, bo podejrzewał, że jeśli dr Kochanowski zostanie wybrany na RPO, to zaraz skargę profesora Zolla wycofa. Tak więc, co się odwlecze, to nie uciecze i taka rozprawa na pewno będzie - zapowiedział poseł SLD.
Gadzinowski powiedział, że argumenty SLD są podobne do tych, na które wskazał prof. Zoll. Jego zdaniem, wątpliwości budzą m.in.: niekonstytucyjny tryb uchwalenia ustawy, a także przerwanie kadencji organu konstytucyjnego. Zakwestionujemy uprawnienie prezydenta do wyboru przewodniczącego KRRiT, zakwestionujemy też zapis, że KRRiT stoi na straży etyki - zapowiedział poseł SLD.
Uchwalona w grudniu ubiegłego roku ustawa zlikwidowała m.in. dotychczasową 9-osobową Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Teraz ma ona liczyć pięciu członków: dwóch z nich powoła Sejm, dwóch - prezydent i jednego - Senat.
Prace nad ustawą o rtv, Prawie telekomunikacyjnym i Prawie pocztowym toczyły się w Sejmie i w Senacie w bardzo szybkim tempie. Tak szybkie tempo prac krytykowali też posłowie PO, SLD i PSL. Posłowie PiS tłumaczyli, że chodzi o sprawne procedowanie nad ustawą oraz o to, by jej zapisy obowiązywały wraz z nowym 2006 rokiem.
W nocy z czwartku na piątek Sejm wybrał do KRRiT: Tomasza Borysiuka i Lecha Haydukiewicza, których zgłosiły wspólnie LPR i Samoobronę.
Senat swojego reprezentanta ma wybrać na posiedzeniu 30-31 stycznia; jedynym kandydatem jest zgłoszony przez PiS przewodniczący Rady Warszawy Witold Kołodziejski. Prezydent nie ujawnił jeszcze, kogo powoła do KRRiT.