SLD zaprasza socjalistów z PE, by odwiedzili obozy
Klub SLD zaprosił deputowanych socjalistycznych z Parlamentu Europejskiego, aby wobec zbliżającej się 60. rocznicy zakończenie II wojny światowej odwiedzili Polskę oraz hitlerowskie obozy zagłady na terenie naszego kraju.
Szef klubu SLD Krzysztof Janik przekazał listowne zaproszenie liderowi socjalistów Martinowi Schulzowi. Zaapelował, by inne polskie partie przekazały podobne zaproszenia swoim grupom w Parlamencie Europejskim.
Powinniśmy nieustannie prowadzić debatę, pokazywać społeczności europejskiej pełną prawdę o tym, co stało się na terytoriach geograficznie przynależących do Polski - powiedział Janik w Sejmie.
Jak zaznaczył, tego rodzaju debata dobrze będzie służyć prawdzie historycznej, a bez niej - jak dodał - nie da się budować wspólnej przyszłości, nie da się wychowywać nowych pokoleń europejczyków.
Nam leży autentycznie na sercu, aby tak ważne miejsce w dziejach Europy było żywe, ciągle dawało świadectwo prawdzie i służyło jako opoka, jako fundament europejskiej edukacji obywatelskiej - podkreślił.
Janik w swoim liście podziękował Schulzowi "za postawę deputowanych Partii Europejskich Socjalistów oraz jego osobiste zaangażowanie w uchwalenie rezolucji poświęconej 60-leciu wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu".
Podkreślił, że Polacy z uwagą obserwowali prace nad rezolucją. W ostatnich miesiącach wielokrotnie dotknęły nas informacje w mediach rozmaitych krajów - niejednokrotnie przekazywane bez złej woli - o "polskich obozach zagłady". Historii nie wolno fałszować - napisał Janik.
W liście podkreślił też, że wobec zbliżającej się 60. rocznicy zakończenia II wojny św. "taka wspólna refleksja polskiej i europejskiej lewicy nad przeszłością i naukami z niej płynącymi może być niezwykle ważna dla świata i Europy".
"Tym bardziej że chcemy, aby w tym roku w Polsce odbyło się referendum akceptujące Traktat Konstytucyjny. Wasza aktywna obecność w tej debacie dobrze służyć będzie budowie europejskiej wspólnoty" - napisał Janik w liście do Schulza.
Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie pamięci ofiar holokaustu. W jej tekście wskazano na nazistowskie państwo niemieckie jako założyciela obozu Auschwitz-Birkenau.
Za przyjęciem "Rezolucji w sprawie pamięci ofiar holokaustu, antysemityzmu i rasizmu" głosowało 617 eurodeputowanych, nikt nie był przeciw. 10 posłów wstrzymało się. Wśród nich nie było Polaków. Polscy eurodeputowani wyrażali zadowolenie, że rezolucja jednoznacznie określa, iż odpowiedzialność za zbrodnię zagłady popełnioną w Auschwitz-Birkenau ponoszą nazistowskie Niemcy.
Poprawkę, by figurujące w pierwotnej wersji rezolucji określenie, iż Auschwitz założyli "naziści Hitlera", zamienić na "Niemcy nazistowskie", zgłosił ustnie w czwartek lider socjalistów, Niemiec Martin Schulz. Zgodnie z wcześniejszą umową poparcia udzielił mu Hans-Gert Poettering - również Niemiec, szef największej, chadecko-konserwatywnej grupy w PE.