Trwa ładowanie...
dz1gcsx
21-06-2009 12:50

SLD poprze weto prezydenta ws. ustawy medialnej

Sojusz Lewicy Demokratycznej nie poprze ustawy medialnej po poprawkach senatu znoszących stałą kwotę finansowania mediów publicznych. Pierwotnie ustawa zakładała, że po zniesieniu abonamentu media publiczne będą otrzymywały dotację w wysokości 880 milionów złotych rocznie. Głosami Platformy Obywatelskiej w senacie zapis ten zmieniono i o kwocie dotacji corocznie decydować miałby parlament uchwalając budżet państwa.

dz1gcsx
dz1gcsx

Poseł SLD Ryszard Kalisz mówi, że to złamanie umowy między SLD i PO. Dodaje, że obie partie umówiły się na zapis o stałym finansowaniu mediów publicznych i jeśli sejm nie odrzuci senackiej poprawki, która to zmieniła, to SLD podtrzyma ewentualne weto prezydenta.

Zdaniem Zbigniewa Chlebowskiego mechanizm finansowania mediów publicznych zostaje ten sam. Przewodniczący klubu parlamentarnego PO przekonuje, że w ustawie pozostał mechanizm, który ustalono w negocjacjach - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji składa wniosek budżetowy, który następnie jest rozpatrywany przez parlament. Zbigniew Chlebowski nie sądzi, żeby kwestia sztywnego powiązania finansowania TVP i Polskiego Radia z budżetem państwa stała się przyczyną odrzucenia ustawy.

Przewodniczący klubu parlamentarnego PSL Stanisław Żelichowski zapowiedział, że będzie domagał się wyjaśnień w sprawie ustawy medialnej podczas poniedziałkowego spotkania koalicyjnego. Polityk ludowców wyraził opinię, że choć w mediach publicznych trzeba zrobić sporo porządków i mają one sporo ułomności, to są instytucją niezbędną dla społeczeństwa. Zapewnił, że PSL zrobi wszystko, by nikt, łącznie z rządem, nie zrobił krzywdy społeczeństwu.

Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło powiedział, że prezydent jeszcze nie zdecydował, co zrobi w sprawie medialnej. Zauważył jednak, że ustawa pozbawia finansowania mediów publicznych na poziomie jakim były finansowane z abonamentu. Dodał, że celem uchwalenia ustawy jest przejęcie kontroli nad mediami publicznymi przez Platformę Obywatelską i PSL oraz sprywatyzowanie regionalnych ośrodków TVP.

Zdaniem przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej ustawa medialna zostanie przyjęta w przyszłym tygodniu. Zbigniew Chlebowski ma także nadzieję, że ustawa nie zostanie zawetowana lub skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego.

Jeśli Lech Kaczyński odmówi podpisania ustawy, to odrzucenie weta bez głosów posłów PSL i SLD będzie niemożliwe.

dz1gcsx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz1gcsx
Więcej tematów