Trwa ładowanie...
d1x0iom
pis
02-09-2003 20:10

SLD oburzony zarzutami PiS wobec Borowskiego

Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej z
oburzeniem przyjmuje sformułowany pod adresem marszałka Sejmu
Marka Borowskiego zarzut dokonania fałszerstwa w uchwale Sejmu w
sprawie powołania nowego członka Rady Polityki Pieniężnej, jaki
wysunął w poniedziałek klub Prawa i Sprawiedliwości - głosi
oświadczenie klubu SLD przesłane PAP.

d1x0iom
d1x0iom

W piśmie, podpisanym przez sekretarza klubu SLD Wacława Martyniuka, zaznaczono, że "posłowie nie przyjęli żadnej uchwały, lecz tylko i wyłącznie powołali nowego członka RPP".

Posłowie Sojuszu uważają, że w związku z wątpliwościami co do konstytucyjności niektórych przepisów o NBP działania podjęte przez Borowskiego były "w pełni uzasadnione i służące ochronie autorytetu Sejmu". Klub PiS oskarżają o próbę "rozpętania kolejnej awantury politycznej, czego skutkiem stanie się dalsze osłabienie autorytetu parlamentu".

"Oświadczamy, że sprawa ta nie była dyskutowana ani na żadnym z posiedzeń prezydium klubu SLD, ani na żadnym zebraniu posłów i senatorów Sojuszu. Sugestię, jakoby marszałek działał pod dyktando i w interesie naszego klubu, uznajemy zatem za obraźliwą i mającą charakter pospolitej insynuacji" - czytamy w piśmie.

PiS oskarża Borowskiego, że zmienił uchwałę Sejmu o wyborze Jana Czekaja na członka Rady Polityki Pieniężnej, tak by jego kadencja w RPP mogła trwać 6 lat, a nie 4 miesiące.

d1x0iom

26 sierpnia Sejm wybrał rekomendowanego przez SLD Czekaja na nowego członka RPP. Zastąpił on tragicznie zmarłego Janusza Krzyżewskiego.

Zarzuty PiS dotyczą głównie uchwały Sejmu "w sprawie powołania członka Rady Polityki Pieniężnej", w której nie ma określonego terminu końca kadencji Czekaja, a jako podstawa prawna wymieniony jest tylko ogólnie art 13. ustawy o NBP.

Art. 13 ustawy o Narodowym Banku Polskim, określający zasady powoływania członków RPP, w ustępie 7 mówi, że w razie śmierci członka Rady uzupełnienia jej składu dokonuje odpowiedni organ powołujący - w tym przypadku Sejm - nie później niż w okresie 3 miesięcy od stwierdzenia wygaśnięcia mandatu członka Rady. Członek Rady powołany w tym trybie pełni swoje funkcje do końca kadencji, na którą powołany był jego poprzednik.

Natomiast art. 227 konstytucji stanowi, że osoby wchodzące w skład RPP powoływane są na sześcioletnią kadencję.

d1x0iom

Zdaniem posłów PiS, uchwała w takim brzmieniu oznacza, że stworzona została podstawa prawna do nielegalnego przedłużenia kadencji Czekaja do 6 lat.

Borowski w poniedziałek tłumaczył dziennikarzom, że uchwała została tak skonstruowana, by w przyszłości nie doszło do sytuacji patowej, gdyby Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis ustawy o NBP, na podstawie którego Czekaj został wybrany, jest niekonstytucyjny.

Borowski powiedział, że najbardziej racjonalnym rozwiązaniem było przeprowadzenie wyboru nowego członka RPP na podstawie art. 227 konstytucji i art.13 ustawy o NBP, następnie zaskarżenie przez niego art.13 ust.7 do TK, a później orzeczenie TK, od którego zależeć będzie długość kadencji Czekaja.

Wyjaśnił, że jeśli tekst uchwały byłby oparty tylko na art. 227 konstytucji, to wyszłoby na to, że marszałek Sejmu - jeszcze przed orzeczeniem TK - przesądził, iż kadencja Czekaja trwa 6 lat. Gdyby natomiast - wyjaśniał Borowski - oparto się tylko na art 13. ust.7 - przesądziłby, że trwa 4 miesiące.

d1x0iom
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x0iom
Więcej tematów