PolskaSLD nie poprze budżetu

SLD nie poprze budżetu

SLD nie poprze rządowego projektu tegorocznego budżetu. Poseł Sojuszu Stanisław Stec podczas debaty uznał, że jego partia nie będzie miała wpływu na realizację budżetu. Stec argumentował, że projekt nie uwzględnia w pełni potrzeb socjalnych i konieczności większych dopłat do rolnictwa.

SLD uważa, że rząd PiS nie przewidział dodatkowych środków na aktywne zwalczanie bezrobocia. W projekcie SLD nie zauważa też wysiłków zmierzających do utworzenia taniego państwa.

Powiedział, że to rząd SLD stworzył warunki ku temu, aby budżet na 2006 r. rozwiązywał najważniejsze zadania, o jakich mówi rząd Kazimierza Marcinkiewicza. M.in. obniżono znacząco bezrobocie i utrzymano wysokie tempo wzrostu PKB. Zaś dochody budżetowe w 2005 r. były o 30% wyższe w stosunku do 2001 r.

Krytykował, iż projekt, po wprowadzeniu przez rząd Marcinkiewicza pierwszej autopoprawki, nie uwzględnia w pełni potrzeb socjalnych i konieczności większych dopłat do rolnictwa. Według niego, rząd nie przewidział też nowych środków na aktywne formy zwalczania bezrobocia. Jak dotychczas brak jest też realizacji hasła taniego państwa - dodał.

Ponadto rząd - jak powiedział - założył w autopoprawkach zbyt optymistyczną prognozę dochodów podatkowych.

Stec zarzucił przewodniczącemu Komisji Finansów Wojciechowi Jasińskiemu, że przez przesunięcie o kilka dni posiedzenia komisji, zaplanowanego na 28 grudnia ub.r. (na tym posiedzeniu komisja miała przegłosować poprawki), uniemożliwił realizację harmonogramu prac nad budżetem. Zgodnie z harmonogramem głosowanie nad budżetem miało się odbyć 13 stycznia.

Według niego, gdyby rządowi zależało na sprawnych pracach nad budżetem, powinien był zgłosić autopoprawkę do projektu albo 2 stycznia, albo w II czytaniu.

Jednocześnie Stec zgłosił poprawki do projektu budżetu, zmierzające do zmniejszenia wydatków w niektórych urzędach i do wykorzystania dodatkowych środków ze zwiększonego zysku Narodowego Banku Polskiego (NBP). Zaznaczył, że klub SLD chciałby przeznaczyć te oszczędności na zwiększenie dostępu rolników do świadczeń rodzinnych, zwiększenie środków na aktywną walkę z bezrobociem i na wypoczynek dla młodzieży wiejskiej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)