SLD: LPR złamała umowę, zgłaszając poprawkę ws. ochrony życia
SLD uważa, że LPR zgłaszając do projektu zmian w
konstytucji poprawkę dotyczącą ochrony życia człowieka od momentu
poczęcia, złamała umowę zawartą przez wszystkie kluby, że
nowelizacja konstytucji będzie dotyczyła tylko kwestii związanych
z Europejskim Nakazem Aresztowania.
05.09.2006 12:40
Klub LPR złożył swoją poprawkę pod koniec sierpnia, przy okazji sejmowych prac nad prezydenckim projektem zmian w ustawie zasadniczej.
Jak powiedział na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu SLD Jerzy Szmajdziński, Liga naruszyła w ten sposób umowę zawartą przez przedstawicieli wszystkich klubów na konwencie seniorów.
Jak mówił, przed rozpoczęciem prac nad nowelizacją kluby zgodziły się, że zmiany w konstytucji będą dotyczyć tylko kwestii europejskiego aresztowania.
Z kolei inny polityk SLD Ryszard Kalisz zarzucił LPR, że chce w tak ważnej kwestii jak ochrona życia dokonać "wrzutki" do konstytucji i tym samym uniknąć debaty społecznej na ten temat.
Według niego, mamy do czynienia z humbukiem prawnym. Nie może być tak, że przy zmianie konstytucji w drugim czytaniu robiona jest wrzutka, która ma całkowicie brak związku z tym, o czym debatujemy. Jak można debatować od drugiego czytania o ochronie życia poczętego, jeżeli my mówimy o ekstradycji- mówił Kalisz.
Polityk zaznaczył też, że obowiązujący przepis był wynikiem kompromisu narodowego, który LPR chce teraz zepsuć. SLD liczy na to, że LPR jeszcze wycofa swoją poprawkę.
Tymczasem posłanka SLD Jolanta Szymanek-Deresz podkreśliła, że zmiany w konstytucji powinny być dokonywane w sposób systemowy i powinny być poprzedzone szeroką debatą publiczną. Domagamy się debaty w sprawie naszej polskiej konstytucji. Jesteśmy przeciwni zmianom dokonywanym w sposób spontaniczny, właściwie tylko w odpowiedzi na postulaty polityczne - powiedziała Szymanek-Deresz.
Jak dodała, SLD opowiada się za tym, aby w konstytucji był umieszczony zakaz kandydowania do Sejmu przez tych, którzy popełnili przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego.
Nie chcemy w Sejmie osób, na których ciążą wyroki karne. Ale szanujemy naszą konstytucję i apelujemy o szeroką debatę publiczną, o uwzględnienie stanowiska konstytucjonalistów - powiedziała.
Podkreśliła, że konstytucja nie może być zmieniana w formie wnoszenia dodatkowych poprawek w trakcie drugiego czy pierwszego czytania.
Kalisz powiedział, że w zakresie zmian w konstytucji związanych z naszym członkostwem w UE, SLD opowiada się za tym, aby konstytucję z 2 kwietnia 1997 r. zmienić tylko w jednym zakresie - dać delegację do uchwalenia ustawy konstytucyjnej związanej z naszym członkostwem w UE.
Tam mogłyby być umieszczone wszystkie kwestie dotyczące Banku Centralnego, polskiej waluty, praw wyborczych- powiedział.