PolskaSLD i PiS przeciwko finansowaniu z budżetu uczelni teologicznych

SLD i PiS przeciwko finansowaniu z budżetu uczelni teologicznych

Kluby parlamentarne SLD i PiS są przeciwne
uchwaleniu poselskich projektów ustaw, na mocy których trzy
uczelnie kościelne byłyby finansowane z budżetu państwa. Pozostałe
partie popierają projekty. Takie stanowiska przedstawili posłowie
na posiedzeniu Sejmu.

Trzy projekty, zgłoszone przez posłów Platformy Obywatelskiej, przewidują, że Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu i Wyższa Szkoła Filozoficzno- Pedagogiczna Ignatianum w Krakowie, będą otrzymywały dotacje budżetowe na zasadach uczelni publicznych.

Projektodawcy uzasadniali, że zgłoszone przez nich ustawy będą wypełniały zobowiązania wynikające z konkordatu oraz, że w 2005 r. komisja konkordatowa, pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Adama Daniela Rotfelda i bpa Tadeusza Pieronka, opowiedziała się za finansowaniem tych trzech uczelni. Rząd zobowiązał się także wtedy do przygotowania projektu ustawy w tej sprawie, która powinna zostać rozpatrzona już w nowej kadencji przez Sejm RP.

Według stanowiska PiS, przedstawionego w czwartek przez posła Artura Górskiego, projekty posłów PO są słuszne w założeniach, ale "nie ma sensu uchwalanie tych ustaw, ponieważ rząd przygotowuje już własny projekt, który lepiej reguluje tę kwestię".

Wypowiadająca się w imieniu klubu SLD Joanna Senyszyn ostro skrytykowała projekty. O wszystkich powiedziała, że są niezgodne z konstytucją, ponieważ podważają zasadę neutralności światopoglądowej państwa. O jednym z projektów - dotyczącym finansowania jezuickiej uczelni Ignatianum - powiedziała, że jest niezgodny również z treścią konkordatu. Zgłosiła wniosek o odrzucenie wszystkich trzech ustaw w pierwszym czytaniu i zapowiedziała, że jeśli tak się nie stanie, SLD zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności treści projektów z konstytucją.

Inne kluby poparły projekty, z zastrzeżeniem, że będą one wymagały poprawek, np. zmiany terminu wejścia w życie ustaw. Obecne projekty zakładają, że ustawy wejdą w życie 14 dni po ich uchwaleniu. Natomiast zdaniem posłów oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Zdzisława Hensla, ustawy po uchwaleniu powinny wejść w życie 1 października 2006 r., wraz z rozpoczęciem roku akademickiego.

Mirosław Krajewski w imieniu klubu Samoobrony zgłosił ponadto wniosek, aby projekty skierować do prac nie tylko w sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży, ale także w Komisji Finansów Publicznych, aby przeanalizować ich koszt dla budżetu państwa.

Głosowanie nad zgłoszonymi wnioskami planowane jest na następne posiedzenie Sejmu.

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie został utworzony przez Watykan 3 maja 1988 roku. Prowadzi studia dzienne i zaoczne z teologii, ze specjalnością teologii ogólnej i katechetyczno- pastoralnej. Uczelnia ma prawo nadawania stopni magistra i licencjata a także dwuletnie studia podyplomowe: Studium Katechetyczno-Pedagogiczne i Studium Duchowości.

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu ma taki sam status prawny jak jego odpowiednik w Warszawie. Prowadzi studia teologiczne dla księży i dla osób świeckich.

Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna Ignatianum w Krakowie jest prowadzoną przez jezuitów wyższą uczelnią kościelną, uznawaną przez władze państwowe. Tworzą ją dwa Wydziały: Filozoficzny i Pedagogiczny. Oba posiadają prawa nadawania stopnia naukowego magistra. Ponadto Wydział Filozoficzny posiada prawo nadawania stopnia naukowego doktora filozofii.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)