SLD i OPZZ podpisały porozumienie wyborcze
SLD i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych podpisały porozumienie wyborcze. Kandydaci OPZZ znajdą się na listach Sojuszu w wyborach parlamentarnych. Porozumienie podpisali przewodniczący SLD Wojciech Olejniczak i szef OPZZ Jan Guz.
"SLD i OPZZ postanawiają zawrzeć porozumienie wyborcze w wyborach do Sejmu i Senatu w 2005 roku określając, że OPZZ podejmie wszelkie działania na rzecz wspierania list wyborczych zgłoszonych przez komitet wyborczy SLD, a Sojusz umieści na listach wyborczych kandydatów zaproponowanych przez OPZZ" - czytamy w dokumencie, który podpisali szef SLD Wojciech Olejniczak oraz przewodniczący OPZZ Jan Guz.
Na pytanie, jakie będą proporcje na listach między kandydatami SLD i OPZZ, Olejniczak odparł, że "nie można dokonywać targów, a pod uwagę będą brane kompetencje kandydatów". Również Guz uważa, że kryterium doboru będzie merytoryczne.
Dziennikarze pytali, czy szef OPZZ będzie startował w wyborach. Myślę, że wyborcy bardzo chętnie poszukiwaliby guza na listach wyborczych - żartował Guz. Jak dodał, nie podjął jeszcze decyzji w sprawie kandydowania. Z kolei Olejniczak zaznaczył, że chętnie widziałby szefa OPZZ na liście wyborczej Sojuszu.
"Pozostają nierozwiązane wielkie problemy społeczne - bezrobocie, narastające różnice w dochodach, bariery zawodowe i edukacyjne, nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej oraz bieda w wielu polskich rodzinach. Mając na uwadze te problemy, SLD i OPZZ będą wspólnie działać na rzecz ich rozwiązywania" - głosi porozumienie.
SLD i OPZZ zadeklarowały, że ich reprezentanci w Sejmie i Senacie będą działać na rzecz m.in.: przeciwstawienia się rozwarstwieniu społecznemu i ograniczeniu liczby ludzi żyjących poniżej minimum socjalnego; zwiększenia zatrudnienia, przeciwdziałania bezrobociu; przeciwstawiania się wyzyskowi pracowniczemu, w tym podnosząc poziom płacy minimalnej; dbania o stabilny, zrównoważony wzrost gospodarczy; likwidowania barier w dostępie do edukacji i służby zdrowia.
Ponadto w porozumieniu zadeklarowano, że parlamentarzyści SLD jeszcze w tej kadencji zintensyfikują działania w sprawie przyjęcia m.in. ustaw o minimalnym wynagrodzeniu za pracę; o emeryturach i rentach dla osób zatrudnionych w szczególnych warunkach; o karaniu nieuczciwych pracodawców.