SLD domaga się od rządu informacji nt. bezrobocia
Sojusz Lewicy Demokratycznej domaga się
przedstawienia przez rząd na najbliższym posiedzeniu Sejmu
informacji nt. sytuacji na rynku pracy i walki z bezrobociem -
powiedział na konferencji w Sejmie przewodniczący klubu
SLD Jerzy Szmajdziński.
W konferencji "Sytuacja na rynku pracy - krytyczna ocena działań rządu" wzięli także udział m.in. przewodniczący SLD Wojciech Olejniczak i przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz.
Wnosimy o informację rządu, ponieważ zauważamy, że rząd nie przykłada do tej sprawy należytej uwagi; a również dlatego, że 11 kwietnia jest dzień solidarności z bezrobotnymi - powiedział Szmajdziński. Jego zdaniem, debata na temat bezrobocia w Sejmie mogłaby "pomóc rządowi w ustaleniu zestawu instrumentów, które powinny zostać przez rząd podjęte".
Przewodniczący OPZZ Jan Guz powiedział, że "OPZZ jest zaniepokojone sytuacją na rynku pracy, gdyż bezrobocie od października 2005 roku zwiększyło się o ponad 140 tys. osób".
Przypomniał, że "stopa zatrudnienia w Polsce jest najniższa, natomiast najwyższa jest stopa bezrobocia (wśród krajów OECD). W ocenie OPZZ Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2006 jest niewystarczający. Zdaniem Guza "rząd nie przygotował dotychczas programu zwalczania bezrobocia".
Z danych GUS wynika, że bezrobocie w Polce w lutym wynosiło 18% i było minimalnie niższe niż przed miesiącem. Liczba bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lutego wyniosła 2,865 mln, o 0,8 tys. mniej niż w styczniu 2006 i o 228,6 tys. mniej niż w lutym 2005. W lutym 2006 prawo do zasiłku miało 14% z zarejestrowanych bezrobotnych (około 400 tys. osób). Najwyższe bezrobocie utrzymuje się w warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i lubuskim.