Sławomir Neumann: kończą się prace nad projektem o decentralizacji NFZ
Prace nad projektem ustawy o decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia są już na finiszu - poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Jak powiedział, resort chce, by projekt wiosną trafił do parlamentu, a ustawa weszła w życie w sierpniu.
03.01.2013 | aktual.: 03.01.2013 10:21
Neumann, który był gościem radiowej Trójki, mówił, że projekt o decentralizacji NFZ niedługo powinien trafić do konsultacji wewnętrznych i społecznych. - Wiosną chcielibyśmy przedstawić tę ustawę w parlamencie tak, żeby te zmiany wchodziły w życie około sierpnia tego roku - poinformował.
Pytany o wprowadzenie konkurencji dla NFZ powiedział, że najpierw "trzeba zbudować dobre podstawy". Po pierwsze, jak przekonywał, konieczne jest przygotowanie NFZ do takiej konkurencji. - Drugi krok to pełna informatyzacja, aby ci dodatkowi płatnicy (ewentualni konkurenci NFZ - PAP) mieli dostęp do wszystkich danych pacjenta i trzecia rzecz to wprowadzenie ubezpieczeń dodatkowych, które by ten rynek rozruszały - mówił.
Zapowiedział, że resort rozpocznie prace nad dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi jeszcze w tym roku. - Myślę, że wiosną tego roku przekażemy do konsultacji wstępnie uzgodnione założenia tej ustawy - poinformował.
Neumann mówił również o systemie eWUŚ, który od 1 stycznia funkcjonuje w przychodniach i szpitalach, aby ułatwić pacjentom potwierdzanie uprawnień przy pomocy numeru PESEL. Jak ocenił, "eWUŚ się udał". - System w przeważającej części kraju funkcjonuje - mówił i dodał, że zdarzają się pojedyncze przypadki praktyk lekarskich, przychodni lub szpitali, gdzie system jeszcze nie działa. Podkreślił jednak, że dziś w Polsce nie jest problemem zakup komputera z dostępem do internetu.
Zwrócił uwagę, że "eWUŚ to nie jest panaceum na rozwiązanie kolejek (do lekarzy), ale jest to pierwszy krok w informatyzacji systemu ochrony zdrowia".
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w październiku przedstawił pięć kroków reorganizacji systemu świadczeń zdrowotnych. Pierwszy z nich to decentralizacja NFZ polegająca na zlikwidowaniu centrali Funduszu. Za tym pójść ma wzmocnienie i uniezależnienie regionów. W dalszej kolejności resort planuje wyprowadzenie poza NFZ wyceny i oceny procedur medycznych. - Fundusz ma pozostać tylko płatnikiem, zbudowana będzie agencja pilnująca jakości, wyceniająca i nadzorująca prowadzenie procedur - zapowiadał wówczas Arłukowicz.