PolskaSławomir Neumann: jesienią prace nad ustawami dot. reformy NFZ i kontraktowania

Sławomir Neumann: jesienią prace nad ustawami dot. reformy NFZ i kontraktowania

Jesienią będą kontynuowane prace nad ustawami wprowadzającymi zmiany związane z decentralizacją NFZ. Fundusz będzie aneksował umowy ze świadczeniodawcami, a konkursy będą przeprowadzane dopiero po przeprowadzeniu reformy - powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Neumann podkreślił, że reforma NFZ zakłada m.in. większą niezależność oddziałów regionalnych. Zlikwidowana ma zostać warszawska centrala Funduszu i powołany odrębny urząd, który zajmie się wyceną świadczeń zdrowotnych i oceną ich jakości. To samorządy mają decydować o kształtowaniu regionalnej polityki zdrowotnej. W kompetencjach oddziałów nie będzie wyceny świadczeń. Podmioty lecznicze będą mogły odwoływać się od decyzji oddziałów do odrębnego urzędu.

Wiceminister zdrowia powiedział, że projekt założeń do ustawy wprowadzającej zmiany ma zostać przedstawiony jesienią. - Jednocześnie chcemy wprowadzić nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, której projekt już przedstawiliśmy. Jest to ustawa bezpośrednio związana z reformą NFZ - powiedział Neumann.

Dodał, że nowe rozwiązania dotyczą wydzielenia z Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej poradni przyszpitalnych, tak by NFZ mógł rozpisywać konkurs na realizację świadczeń w dwóch turach.

W pierwszej turze kontrakty otrzymywałyby poradnie działające przy szpitalach. A dopiero w drugiej turze inne lecznice działające na rynku. Neumann podkreśla, że dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci będą mogli być leczeni kompleksowo. - Dziś zdarza się, że poradnie przyszpitalnie przegrywają z poradniami oddalonymi od szpitali, co stwarza pacjentom niedogodności w leczeniu. Chcemy, by pacjenci otrzymywali kompleksową obsługę przy szpitalu - powiedział.

NFZ ma otrzymać możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami bez potrzeby przeprowadzania konkursów. Neumann wyjaśnia, że jest to związane z przygotowywaną reformą NFZ. MZ zależy, by nie przeprowadzać konkursów przed wprowadzeniem dużych zmian systemowych.

Zostanie skrócona droga odwoławcza dla szpitali i przychodni od rozstrzygnięć konkursów. Dziś najpierw trzeba odwołać się do dyrektora oddziału NFZ, następnie do prezesa, a dopiero potem do sądu administracyjnego. Nowe przepisy zakładają, iż od decyzji dyrektora oddziału NFZ będzie przysługiwał wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, a w dalszej kolejności skarga do sądu administracyjnego.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach krytykują Pracodawcy RP. Ich zdaniem prace nad nowelą powinny zostać przerwane, gdyż wiele zapisów projektu budzi zastrzeżenia co do zgodności z konstytucją.

Według Pracodawców RP propozycja definicji ciągłości i kompleksowości świadczeń może podważać zasady równego traktowania podmiotów oraz zachowania uczciwej konkurencji. Z kolei propozycja zmiany sposobu rozpatrywania odwołań - zdaniem Pracodawców RP - jest niezgodna z Kodeksem postępowania administracyjnego, który gwarantuje dwuinstancyjność oraz rozpatrywanie odwołania przez organ administracji publicznej wyższego stopnia.

- Nie ma mowy o niekonstytucyjności nowych przepisów. Ciągłość, czy kompleksowość leczenia prowadzonego przez szpital, który najpierw przygotowuje pacjenta do operacji, potem ją przeprowadza, a następnie pacjent kontynuuje leczenie w przyszpitalnej poradni, daje poczucie bezpieczeństwa. Nowe przepisy w żaden sposób nie ograniczają działalności innym poradniom - podkreśla Neumann, odnosząc się do zarzutów Pracodawców RP.

Dodaje, że krytykowana przez Pracodawców RP możliwość aneksowania umów jest koniecznością, gdyż nowe umowy powinny być podpisywane dopiero po przeprowadzeniu reformy NFZ.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)