Śląskie. Rusza nowy sezon artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach. Zobacz co przygotowano dla melomanów
Muzyka Ludwiga van Beethovena, kompozytorów słowiańskich, 2 festiwale oraz kilka niespodzianek - to plany katowickiej NOSPR na nowy sezon.
Pandemia koronawirusa mocno odcisnęła się na zamierzeniach artystycznych katowickich muzyków. Z powodu ograniczeń ani razi nie zagra w pełnym składzie, a publiczność może zająć tylko połowę miejsc. - Mogliśmy zatrzymać się i czekać, co przyniesie pandemia, ale zdecydowaliśmy się na ucieczkę do przodu. Staraliśmy się kreatywnie podejść do obecnej sytuacji i przygotowaliśmy program, który jest różnorodny i ciekawy. Nie zabraknie gwiazd – zapewniła dyrektor naczelna i programowa NOSPR Ewa Bogusz-Moore.
Pierwszy dyrygent i dyrektor artystyczny NOSPR Lawrence Foster w przesłaniu na nowy sezon podkreślił: - Udało nam się zachować koncerty wszystkich gościnnych dyrygentów i wszystkich gościnnych solistów. W kolejnych miesiącach będziemy na bieżąco decydować, czy wykonujemy pełny program, w wersji podstawowej, czy program w wariancie B – alternatywnym – powiedział.
Orkiestra pod dyrekcją Pinchasa Steinberga.sezon zainauguruje 9 października. W programie: Divertimento na orkiestrę smyczkową Beli Bartoka i Symfonia C-dur „Niedźwiedź” Józefa Haydna.
22 października katowiccy muzycy zagrają pod dyrekcją Lawrence’a Fostera i z towarzyszeniem rezydenta artystycznego NOSPR Tymoteusza Biesa. Wraz z Natalią Kurzac-Kotulą i Rafałem Zambrzyckim wykonają Koncert na trio fortepianowe i orkiestrę smyczkową B. Martinu.
Oprócz prezentacji repertuaru klasycznego Tymoteusz Bies weźmie też udział w projekcie zderzającym ze sobą muzykę klasyczną i hip-hop. Owocem tego projektu ma być m.in. hiphopowy bit, napisany od zera, w 20 minut.
Spora gratka na melomanów czeka w grudniu. Z okazji przypadającej wówczas 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena, NOSPR przygotował specjalną ofertę. - Od początku planowaliśmy pokazać Beethovena dość nietypowo i zamiast symfonii sięgnąć po jego muzykę kameralną i koncertową. Wspólnie z Saleemem Ashakarem zagramy 4 koncerty fortepianowe Beethovena. Wystąpi również wiolonczelista Marc Coppey. Wspólnie z Peterem Laulem wykonają sonaty i wariację na wiolonczele i fortepian Beethovena – zdradził Foster.
W nowym sezonie nie zabraknie także muzyki kompozytorów słowiańskich m.in. Dworzaka, Martinu czy Janacka.
Nowością będzie natomiast cykl ECHO Rising Stars. To wspólna inicjatywa sal koncertowych, zrzeszonych w prestiżowej sieci European Concert Hall Organisation, do której należy też NOSPR, której celem jest promocja najzdolniejszych młodych artystów. 28 listopada w Katowicach wystąpi 22-letnia saksofonistka Jess Gillam.