Śląski Urząd Wojewódzki otwarty dla zwiedzających
Jeden z najciekawszych i największych
budynków na Górnym Śląsku, monumentalny gmach Śląskiego Urzędu
Wojewódzkiego, został - w ramach obchodów 85-lecia powrotu Górnego
Śląska do Macierzy - w sobotę i niedzielę udostępniony dla
zwiedzających.
16.06.2007 | aktual.: 16.06.2007 20:53
To druga w historii okazja, by - prócz dostępnych na co dzień pomieszczeń - jak sala Sejmu Śląskiego czy westybul, pod opieką przygotowanych do tego pracowników Urzędu, obejrzeć też inne reprezentacyjne sale, historyczne gabinety oraz podziemia, w tym basen chroniący skarbiec przedwojennego województwa śląskiego.
Podczas poprzednich dni otwartych - w listopadzie zeszłym roku - Urząd odwiedziło blisko 3 tys. zwiedzających. Dlatego, choć grupy zorganizowane, np. wycieczki szkolne mogą od tego czasu zwiedzać gmach po wcześniejszym umówieniu, postanowiono ponownie udostępnić atrakcje gmachu - w sobotę od godziny 10. do 16. i w niedzielę - między 17. a 19.
Trasa zwiedzania rozpoczyna się od półkolistej sali Sejmu Śląskiego, na której wzorowana jest sala Sejmu w Warszawie. Wejście do niej prowadzi przez westybul - pomieszczenie o wysokości trzech pięter, przypominające renesansowy dziedziniec z krużgankami. Sąsiadują z nim używane obecnie przy ważnych wydarzeniach i uroczystościach sale - Marmurowa, Błękitna i Złota.
Dalej trasa wiedzie przez sąsiednie pomieszczenia z wystawami m.in. historycznego wyposażenia i strojów urzędników z lat trzydziestych ubiegłego wieku, do reprezentacyjnych pomieszczeń przedwojennego wojewody Michała Grażyńskiego.
W podziemiach Urzędu można obejrzeć m.in. basen, zaprojektowany jako zabezpieczenie przed złodziejami chcącymi obrabować mieszczący się nad nim skarbiec śląski, w którym przechowywano przed wojną sztaby szlachetnych metali. Konstrukcja basenu przewidywała zalanie ewentualnego podkopu, ale też - od dołu - samego skarbca.
W pobliżu położony jest dawny piwniczny magazyn żywności z windą prowadzącą do kuchni wojewody. Ze względów bezpieczeństwa nie zostaną udostępnione inne ciekawe fragmenty podziemi, m.in. korytarz prowadzący do oddalonej o ok. 200 m przedwojennej willi wojewody przy ul. Powstańców.
Każdy, kto przejdzie całą trasę zwiedzania, otrzyma ozdobne zaświadczenie o niecodziennej wizycie w urzędzie. Będzie też można po przystępnej cenie zjeść tradycyjny, śląski obiad - rosół oraz roladę z kluskami i modrą kapustą.
Na czas dni otwartych w Urzędzie przygotowano wystawę pt. "Osiemdziesiąt pięć lat temu na Śląsku", zawierającą pochodzące ze zbiorów Biblioteki Śląskiej, plakaty, afisze, fotografie i książki dotyczące walki propagandowej o Górny Śląsk w okresie plebiscytu, obejmowania przez Władze Polskie miast przyznanych Polsce, wizyty Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w Katowicach oraz historii Sejmu Śląskiego.
Gmach urzędu wojewódzkiego w Katowicach powstał w latach 1924- 1929. Jego budowa uwarunkowana była utworzeniem w 1922 r. woj. śląskiego - na uzyskanej ostatecznie przez Polskę po I wojnie światowej części Górnego Śląska. Nowe województwo w okresie międzywojennym miało szeroką autonomią, w tym odrębny Sejm oraz Skarb Śląski; budynek zaprojektowano i zbudowano z uwzględnieniem ich potrzeb.
Styl, w którym zaprojektowano siedzibę władz województwa to monumentalny klasycyzm oparty na matematycznych proporcjach. Budynek składa się z czterech głównych skrzydeł; wewnątrz tworzonego przez nie korpusu mieści się kolista część sejmowa. Gmach liczy - prócz wysokiego parteru - cztery piętra, dodatkowe dwie kondygnacje ukryto pod ziemią.
Kubatura budynku wynosi 161 tys. metrów sześciennych. Jest tu ponad 600 pomieszczeń i 1,3 tys. okien. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km, a obwód głównego korytarza na każdym piętrze wynosi ok. 400 m, czyli jest równy dystansowi bieżni lekkoatletycznej.