PolskaŚląski Szlak Cystersów ma trafić na listę dziedzictwa UNESCO

Śląski Szlak Cystersów ma trafić na listę dziedzictwa UNESCO

Marszałkowie województw dolnośląskiego,
opolskiego i śląskiego chcą, by na Listę Światowego Dziedzictwa
Kulturalnego UNESCO wpisany został Śląski Szlak Cystersów. W skład
szlaku wchodzi siedem zespołów klasztornych z Dolnego Śląska,
Opolszczyzny i Śląska.

Koordynacji działań zmierzających do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiektów tworzących Śląski Szlak Cysterski podjęli się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Obiekty należące do szlaku znajdują się w Lubiążu, Rudach, Trzebnicy, Krzeszowie, Henrykowie, Kamieńcu Ząbkowickim i Jemielnicy.

Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego, Robert Banasiak, podkreśla, że procedura wpisywania na listę UNESCO jest długotrwała, ale warto się tam znaleźć.

Szlak cystersów to ważne punkty na mapie Dolnego Śląska, wyjątkowe miejsca, jak klasztor w Krzeszowie, dlatego doszliśmy do wniosku, że warto wpisać go na listę, bo to daje m.in. możliwość pozyskiwania funduszy na renowację i remonty. Ponieważ podobne szlaki są w Niemczech i we Francji, chcemy iść wzorem tych krajów, podpatrywać, jak one to robią - powiedział Banasiak. Poinformował, że powołana zostanie grupa robocza, która zajmie się przygotowaniem zgłoszenia cysterskiego szlaku.

Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO znajduje się kilkanaście obiektów położonych w Polsce, m.in. stare miasta w Warszawie i Krakowie, kopalnia soli w Wieliczce, były hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz, Puszcza Białowieska, drewniane kościoły Małopolski, Kalwaria Zebrzydowska, zamek w Malborku.

Lista UNESCO, założona w 1972 roku, jest rejestrem zabytków, pomników przyrody i obszarów chronionych, sporządzonym z myślą o realizacji Konwencji o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)