Żywiec. Mocna dawka góralskiego folkloru
27 zespołów stanie w konkursowe szranki 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, jednego z głównych wydarzeń rozpoczynającego się 24 lipca 58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
13.07.2021 | aktual.: 06.03.2024 20:58
- Festiwal Folkloru Górali Polskich, który zawsze odbywa się w Żywcu, jest prestiżowym konkursem. W amfiteatrze Pod Grojcem przed jurorami swoje programy zaprezentuje 27 zespołów. Widzowie zobaczą widowiska ukazujące dawne obrzędy i tradycje, takie jak zabawy ostatkowe kobiet w karczmie, stawianie mojki, zielone świątki, czy wesela. W kategoriach kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami organizatorzy odnotowali natomiast imponującą liczbę zgłoszeń: ok. 170. Prezentacje będzie można oglądać na rynku w Żywcu – powiedziała rzecznik Tygodnia Kultury Beskidzkiej Katarzyna Dąbek.
Żywiec. Atrakcyjny program Festiwalu Folkloru Górali Polskich
Wykonawcy będą się ubiegali o laury, którymi są złote, srebrne i brązowe Żywieckie Serca. Dzięki wsparciu ministerstwa kultury pula nagród będzie rekordowa. Wyniesie 100 tys. zł.
Występy festiwalowe rozpoczną się 24 lipca. Potrwają pięć dni. Laureatów poznamy podczas koncertu finałowego, 1 sierpnia.
Po ogłoszeniu wyników kapele: Wałasi z Beskidu Śląskiego, 9Siył z Podhala i Skład Niearchaiczny z Beskidu Żywieckiego, połączą swoje siły w projekcie „Muzyka gór”. Za pomocą muzyki ukażą z jednej strony odrębność i niepowtarzalność tych regionów, a z drugiej to, co je łączy i świadczy o ich wspólnych muzycznych korzeniach.
Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywał się będzie tradycyjnie także na pozostałych arenach: w Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Odbędą się Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, Festyn Istebniański i Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu.