Zabrze. "Wytatuowani Śląskiem" czyli o górnośląskiej tożsamości
Czy muzeum zawsze musi kojarzyć się z dziełami artystów, których już nie ma wśród nas? Czy zawsze muszą to być obrazy wiszące na ścianach? Otóż nie, bo sztuka jest czymś czego nie da się ograniczyć, zamknąć w pewnych formach. Ogranicza ją wyłącznie nasza wyobraźnia.
A tej zapewne nie brakuje uczestnikom dwuletniego projektu, w efekcie którego powstał wyjątkowy album. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu właśnie wydało oryginalną publikację "Wytatuowani Śląskiem". Pracowało nad nią prawie czterdzieści osób posiadających tatuaże o tematyce górniczej i górnośląskiej.
W wydawnictwie znajdziemy trzy przeplatające się poziomy: obrazy, opowieści wytatuowanych i interpretację antropologiczno-historyczną. Autor fotografii chciał przedstawić poszczególne portrety w określonym kontekście i w nawiązaniu do tradycji.
Prócz unikatowych zdjęć, na kartach znajdują się wypowiedzi osób posiadających tatuaże z górniczymi motywami. A także teksty wyjaśniające archetypy i sposoby tworzenia opowieści na temat górnośląskiej tożsamości.
Publikacja jest zarówno gratką dla miłośników tatuaży czy Śląska, jak i dobrym prezentem dla pasjonatów sztuki w ogóle.