Zabrze. Strefa Carnall otwarta, nowa atrakcja turystyczna na mapie miasta
10 kilometrów podziemnych tras turystycznych i ponad 30 obiektów w 6 lokalizacjach w Zabrzu. Strefę Carnall, czyli zespół zabytkowych zabudowań kopalnianych z przełomu XIX i XX w. - otwarto dla zwiedzających.
Inwestycja wieńczy kilkanaście lat prac rewitalizacyjnych, prowadzonych w kompleksie Sztolni Królowa Luiza i Kopalni Guido. Pochłonęły one 330 mln zł – głównie ze środków Unii Europejskiej.
Zabrze. Miasto ma nową atrakcję turystyczną
- To największa industrialna strefa kulturalna w Polsce – podkreśliła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. - Widzimy, w całej tej przestrzeni postindustrialnej, że królują tutaj historia, turystyka i rekreacja. Jako gospodarz miasta dziękuję każdemu, kto przyłożył swoją cegiełkę aby takie wspaniałe obiekty powstały w Zabrzu – dodała.
Strefa Carnall, będąca częścią historycznej Kopalni Królowa Luiza, to zespół zabytkowych, powierzchniowych zabudowań kopalnianych z przełomu XIX i XX wieku, należących do kompleksu Sztolni Królowa Luiza. Poprzemysłowe budynki zostały zrewitalizowane na przestrzeni kilku lat.
Ostatni, największy etap prac został zrealizowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jako część dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Dzięki zakończonym pracom udostępniono odwiedzającym m.in. maszynownię szybu Prinz Schönaich ze zlokalizowaną w niej unikatową wystawą dotyczącą ratownictwa górniczego i zagrożeń w kopalniach. Dawny warsztat elektryczny zmienił się w pokazową kuźnię i miejsce do przeprowadzania konserwacji wyposażenia muzeum. Dodatkową atrakcją, unikatową w skali Europy, jest także wyremontowana parowa maszyna wyciągowa szybu Carnall, czynna od 1915 roku.