Wiesz jak zareagować na wstrząs anafilaktyczny? Częstochowskie MPK organizuje szkolenia
Najczęściej przychodzi niespodziewany i stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo, nawet dla osób potencjalnie zdrowych. W czasie ataku decydują chwile, a każda minuta jest na wagę życia. Dlatego częstochowskie MPK zdecydowało się szkolić pasażerów, jak i kiedy udzielić pomocy potrzebującym.
- Jechałem tramwajem, nagle zaczęło mnie dusić. Ściskało w gardle, swędziało całe ciało. Czułem się, jakbym miał umrzeć. W końcu padłem na podłogę - relacjonuje swoją historię Robert, pasażer częstochowskiego MPK.
Wtedy na pomoc przyszedł jeden ze współpodróżujących, który miał astmę i na czas potrafił podać swój "wziewacz", czyli lekarstwo rozszerzające oskrzela. Z ustabilizowanym oddechem, Robert poczekał na pogotowie i specjalistyczną pomoc.
- Dowiedziałem się wtedy, że jestem niemalże śmiertelnie uczulony na roztocza, a obok mnie usiadła kobieta w starym futrze, który stał się ulubionym miejscem alergenów – dodaje Robert.
Sytuacja, która przytrafiła się pasażerowi z Częstochowy, to wstrząs anafilaktyczny. Ten może przytrafić się każdemu i w każdym miejscu. Może go wywołać reakcja alergiczna na pokarm, na leki, po wysiłku fizyczny a także w wyniku użądlenia osy lub pszczoły.Niestety, w 3 proc. przypadków kończy się zgonem.
- W takich okolicznościach pojawia się zespół ciężkich zaburzeń czynności organizmu wywołanych nagłym niedotlenieniem, najczęściej w następstwie ostrych zaburzeń w układzie krążenia. W miarę rozwoju reakcji wstrząsowej, stopniowo dochodzi do upośledzenia funkcji narządów najbardziej wrażliwych na niedotlenienie. Im szybciej wystąpią objawy, tym z reguły gwałtowniejszy jest ich przebieg i tym większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Anafilaksja jest nieprzewidywalna - trudno jest określić jej wystąpienie i przebieg. Najczęściej przychodzi nagle u dotychczas zdrowej osoby - mówią Wirtualnej Polsce alergolodzy z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Dlatego, by zwiększyć samoświadomość i potrafić odpowiednio zareagować, gdy na naszej drodze pojawi się osoba ze wstrząsem, częstochowskie MPK organizuje szkolenia dla wszystkich chętnych.
- Robimy to z myślą o naszych pasażerach i mieszkańcach, którzy mogą mieć ograniczoną wiedzę na temat tak poważnego zagrożenia jakim jest wstrząs anafilaktyczny. Jesteśmy przekonani, że akcja przyniesie pozytywne efekty i pomoże uratować czyjeś życie – mówi Roman Bolczyk, Prezes MPK w Częstochowie.
Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób poprawnie reagować i kiedy udzielać pomocy.
- Nie jestem pewna czy potrafiłabym teraz podejść i odpowiednio zadziałać. A i po szkoleniu nie wiem, czy się odważę, ale każda wiedza ratująca życie jest potrzebna, dlatego zobaczę, jak wygląda to szkolenie - mówi Ela Cholewa, mieszkanka Częstochowy.
Chętni, którzy chcą wziąć udział w darmowym szkoleniu z zakresu rozpoznawania i udzielania pomocy osobom dotkniętym wstrząsem anafilaktycznym, powinni zgłaszać się do MPK.
Szkolenia odbędą się 12 sierpnia w godzinach 10.00 i 13.00 w Sali IKAR w budynku głównym przy Alei Niepodległości 30. Swoją chęć uczestnictwa należy zgłaszać na adres mailowy anafilaksja@mpk.czest.pl lub pod numerem telefonu (34) 377 91 75 do dnia 1 sierpnia 2015 roku.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .