Trwa ładowanie...

Wiesz jak zareagować na wstrząs anafilaktyczny? Częstochowskie MPK organizuje szkolenia

Najczęściej przychodzi niespodziewany i stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo, nawet dla osób potencjalnie zdrowych. W czasie ataku decydują chwile, a każda minuta jest na wagę życia. Dlatego częstochowskie MPK zdecydowało się szkolić pasażerów, jak i kiedy udzielić pomocy potrzebującym.

Wiesz jak zareagować na wstrząs anafilaktyczny? Częstochowskie MPK organizuje szkoleniaŹródło: WP
d3lhs2u

- Jechałem tramwajem, nagle zaczęło mnie dusić. Ściskało w gardle, swędziało całe ciało. Czułem się, jakbym miał umrzeć. W końcu padłem na podłogę - relacjonuje swoją historię Robert, pasażer częstochowskiego MPK.

Wtedy na pomoc przyszedł jeden ze współpodróżujących, który miał astmę i na czas potrafił podać swój "wziewacz", czyli lekarstwo rozszerzające oskrzela. Z ustabilizowanym oddechem, Robert poczekał na pogotowie i specjalistyczną pomoc.

- Dowiedziałem się wtedy, że jestem niemalże śmiertelnie uczulony na roztocza, a obok mnie usiadła kobieta w starym futrze, który stał się ulubionym miejscem alergenów – dodaje Robert.

d3lhs2u

Sytuacja, która przytrafiła się pasażerowi z Częstochowy, to wstrząs anafilaktyczny. Ten może przytrafić się każdemu i w każdym miejscu. Może go wywołać reakcja alergiczna na pokarm, na leki, po wysiłku fizyczny a także w wyniku użądlenia osy lub pszczoły.Niestety, w 3 proc. przypadków kończy się zgonem.

- W takich okolicznościach pojawia się zespół ciężkich zaburzeń czynności organizmu wywołanych nagłym niedotlenieniem, najczęściej w następstwie ostrych zaburzeń w układzie krążenia. W miarę rozwoju reakcji wstrząsowej, stopniowo dochodzi do upośledzenia funkcji narządów najbardziej wrażliwych na niedotlenienie. Im szybciej wystąpią objawy, tym z reguły gwałtowniejszy jest ich przebieg i tym większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Anafilaksja jest nieprzewidywalna - trudno jest określić jej wystąpienie i przebieg. Najczęściej przychodzi nagle u dotychczas zdrowej osoby - mówią Wirtualnej Polsce alergolodzy z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Dlatego, by zwiększyć samoświadomość i potrafić odpowiednio zareagować, gdy na naszej drodze pojawi się osoba ze wstrząsem, częstochowskie MPK organizuje szkolenia dla wszystkich chętnych.

- Robimy to z myślą o naszych pasażerach i mieszkańcach, którzy mogą mieć ograniczoną wiedzę na temat tak poważnego zagrożenia jakim jest wstrząs anafilaktyczny. Jesteśmy przekonani, że akcja przyniesie pozytywne efekty i pomoże uratować czyjeś życie – mówi Roman Bolczyk, Prezes MPK w Częstochowie.

d3lhs2u

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób poprawnie reagować i kiedy udzielać pomocy.

- Nie jestem pewna czy potrafiłabym teraz podejść i odpowiednio zadziałać. A i po szkoleniu nie wiem, czy się odważę, ale każda wiedza ratująca życie jest potrzebna, dlatego zobaczę, jak wygląda to szkolenie - mówi Ela Cholewa, mieszkanka Częstochowy.

Chętni, którzy chcą wziąć udział w darmowym szkoleniu z zakresu rozpoznawania i udzielania pomocy osobom dotkniętym wstrząsem anafilaktycznym, powinni zgłaszać się do MPK.

Szkolenia odbędą się 12 sierpnia w godzinach 10.00 i 13.00 w Sali IKAR w budynku głównym przy Alei Niepodległości 30. Swoją chęć uczestnictwa należy zgłaszać na adres mailowy anafilaksja@mpk.czest.pl lub pod numerem telefonu (34) 377 91 75 do dnia 1 sierpnia 2015 roku.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3lhs2u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lhs2u
Więcej tematów