Ślązacy masowo podpisywali volkslisty?
Czy Ślązacy masowo podpisywali volkslisty i są zgermanizowanymi Słowianami? "Newsweek" przyjrzał się sześciu popularnym i błędnym przekonaniom dotyczącym Śląska.
11.04.2011 | aktual.: 11.04.2011 10:27
Tygodnik podkreśla, że to nieprawda, że Ślązacy masowo podpisywali volkslisty. Śląsk został wcielony do Rzeszy, a Ślązacy - jako że Polacy nie mogli służyć w Wehrmachcie - zmuszani byli do wypełnienia ankiet, na podstawie których starosta niemiecki nadawał im numer volkslisty.
Zdaniem "Newsweeka" nieprawdą jest także przekonanie, że Śląsk żyje na koszt reszty państwa. Województwo śląskie jest bowiem na drugim miejscu pod względem wysokości kwot wpłacanych do budżetu centralnego.
Błędne jest także przekonanie, że Ślązacy mówią gwarą, bo nie znają literackiej polszczyzny. Tygodnik przypomina, że gwary używają także ludzie wykształceni - czasem dla żartu, a czasem po to, żeby zamanifestować swoje pochodzenie.
Nieprawdziwe jest także powszechne przekonanie o tym, że na Śląsku panuje patriarchat - w rzeczywistości w śląskich domach rządzą kobiety.
Tygodnik udowadnia także, że Ślązak nie musi być prostakiem - czego dowodem jest kompozytor Henryk Mikołaj Górecki - i że Ślązacy nie są zgermanizowanymi Słowianami mieszańcami Niemców, Czechów, Morawian, Polaków i Węgrów.