Śląskie. Zabytkowa kaplica w Milówce jak nowa. Remont zakończony
Zabytkowa kaplica św. Marii Magdaleny na cmentarzu w Milówce na Żywiecczyźnie, pochodząca z połowy XIX w., odzyskała dawny blask. Remont, któremu ją poddano, był pierwszym tak poważnym od 1909 r.
12.07.2021 13:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podczas prac wykonano: odwodnienie i izolacja partii fundamentowej, odsłonięcie kamienno-ceglanego wątku elewacji, wymianę więźby dachowej oraz gontowego poszycia, zamontowano nową stolarkę okienną i szklenie, wykonano nową posadzkę we wnętrzu oraz odnowiono chór i ołtarz.
Śląskie. Remont kaplicy w Milówce
Jak poinformował diecezjalny konserwator zabytków ks. dr Szymon Tracz, główną ozdobę kaplicy stanowi architektoniczny, neobarokowy ołtarz z umieszczonym w centrum obrazem św. Marii Magdaleny. - Pierwotny, bardzo zniszczony wizerunek Patronki o niskiej wartości artystycznej zastąpiono podczas ostatniej konserwacji nowym, który wykonała Helena Staniek. Ceniona artystka spod Stalowej Woli inspirowała się dziełem El Greca ‘Pokutująca Maria Magdalena’, które słynny malarz namalował w latach 1576-1577 – wyjaśnił, wskazując na flankujące obraz figury dwóch świętych karmelitańskic, św. Teresy z Avila i św. Tereski od Dzieciątka Jezus.
Remont został sfinansowany przez parafian przy wsparciu Śląskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.
Obecną kaplicę na cmentarzu w Milówce wzniesiono w 1857 r. Zastąpiła drewnianą budowlę z 1709 r. Obiekt wybudowano z łamanego kamienia z dodatkiem cegły. Jest to niewielka budowla na rzucie prostokąta zamkniętego półkolistą apsydą nakrytą siodłowym dachem gontowym. Od zachodu znajduje się niewielka wieżyczka, w przyziemiu której urządzono kruchtę oraz wejście na chór muzyczny.