Śląskie. Uwaga, pogoda będzie niebezpieczna, alerty IMGW
Mieszkańcy siedmiu województw, w tym śląskiego, otrzymali SMS-owe ostrzeżenia o burzach, ulewnym deszczu, silnym wietrze i gradzie z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Mają obowiązywać do czwartku rana (29 lipca)
Alerty objęły województwa: świętokrzyskie,, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, śląskie, małopolskie, łódzki i lubelskie. "Uwaga! Dziś w nocy i jutro rano (28/29.07), burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad" – głosi komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Śląskie. IMGW ostrzega przed burzami
Przypomniano, że podczas burz należy znaleźć bezpieczne schronienie i zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega także, że w związku z burzami możliwe będą podtopienia i przerwy w dostawie prądu.
Z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w środę, 28 lipca, początkowo zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Po południu natomiast zdecydowanie wzrośnie. Mogą pojawić się wtedy burze, które mogą być groźne i gwałtowne z ulewnym deszczem, lokalnie może spaść nawet 40 mm i wiatrem o podmuchach dochodzących nawet do 80-90 km/h.
W Beskidach warunki na szlakach są bardzo dobre. Jest bardzo ciepło i parno Już rano temperatura przekraczała także wyżej w górach 20 stopni Celsjusza. Turyści powinni zadbać o zapas wody i nakrycie głowy. - Warunki na szlakach wszędzie są bardzo dobre. W środę rano było niemal bezchmurnie. Wiatr słaby. Widoczność była bardzo dobra. Jest gorąco. O godzinie 8.00 na Markowych Szczawinach było 18 stopni Celsjusza., na Hali Miziowej 23 stopnie Celsjusza., a w Szczyrku 25 stopni Celsjusza. Synoptycy prognozują, że lokalnie mogą wystąpić burze. To przy upalnej, parnej pogodzie jest to bardzo prawdopodobne - powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.
Wybierając się w takich warunkach w góry należy mieć przy sobie odpowiedni zapas wody, nakrycie głowy i nieprzemakalną kurtkę. Niezbędne jest odpowiednie obuwie oraz naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek".
W przypadku nadejścia burzy należy zejść z otwartej przestrzeni. Nie wolno chronić się pod drzewem z uwagi na spadające konary oraz stawać w pobliżu skał, po których spływa woda, gdyż może dojść do porażenia.
GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 100.