Śląskie. Stany ostrzegawcze na rzekach przekroczone. Mieszkańcom grozi powódź?
28 razy interweniowali strażacy w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w ciągu ostatniej doby w województwie śląskim – podało w czwartek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Poziom wód jest nadal wysoki.
Stan ostrzegawczy w czwartek rano nadal przekraczała Wisła w Goczałkowicach i Bieruniu Nowym, Brynica w Kozłowej Górze, Odra w Raciborzu-Miedoni oraz Soła na stacji pomiarowej Czaniec-Kobiernice.
W środę policjanci z Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Raciborza i Żywca oceniali stan wód w województwie po ostatnich ulewach i lokalnych podtopieniach. Pogoda umożliwiła rekonesans zalanych terenów z powietrza przy wykorzystaniu policyjnego śmigłowca obsługiwanego przez pilotów Lotnictwa Policyjnego KG Policji.
Śląskie. Stany ostrzegawcze na rzekach nadal przekroczone
- Policjanci wspólnie z powiatowymi i miejskimi zespołami zarządzania kryzysowego przeprowadzili rekonesans sytuacji hydrologicznej. Sprawdzono w szczególności powiaty: wodzisławski, raciborski, żywiecki oraz miasto Rybnik – poinformował w czwartek zespół prasowy śląskiej policji.
Nowy Polski Ład. Wiemy, na co na pewno nie zgodzi się Lewica
Od 13 maja na terenie powiatu wodzisławskiego oraz raciborskiego w związku z wystąpieniem ekstremalnych zdarzeń burzowych związanych z ulewnymi deszczami ogłoszone zostały alarmy przeciwpowodziowe.
Śląskie. Zalane posesje, podtopienia dróg na południu regionu
W wyniku pogarszającej się sytuacji hydrometeorologicznej zostało zalanych wiele prywatnych posesji, a także doszło do podtopień głównych dróg w tych powiatach.
W związku z możliwością wystąpienia dalszych anomalii pogodowych na terenie Śląska, w rzekach i potokach utrzymuje się średni oraz wysoki poziom wody. Lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo stanów alarmowych. Miejscami, możliwe są również gwałtowne wzrosty poziomu wody, wywołane ciągłymi opadami deszczu, co może spowodować lokalne podtopienia.
Mapa południa województwa z uwzględnieniem opisywanych zagrożeń powstała w wyniku współpracy z Powiatowymi Centrami Zarządzania Kryzysowego.