Trwa ładowanie...

Śląskie. SMS o niezapłaconym mandacie? Policja ostrzega, jest zbyt tani

Otrzymałeś SMS-a z informacją o niezapłaconym mandacie? Kwota nie jest wysoka, więc dla świętego spokoju klikasz w przesłany link? Policja ostrzega – to próba wyłudzenia danych do logowania w bankowości internetowej.

Share
Śląskie. Policja ostrzega o nowej próbie wyłudzenia danych do logowania w bankowości internetowej - na mandat.
Śląskie. Policja ostrzega o nowej próbie wyłudzenia danych do logowania w bankowości internetowej - na mandat.Źródło: Pixabay
d4c7d16

Policja Śląska przypomina o ostrożności przy otwieraniu przesyłanych SMS-em lub e-mailem linków. Oszuści pod pretekstem dopłaty do przesyłki, bo okazała się za ciężka, za duża lub potrzebna była jej dezynfekcja, wyłudzali dane do logowania w bankowości internetowej.

- Szczególnie osoby, które oczekiwały na przesyłkę, nie podejrzewały, że padają właśnie ofiarami oszustów. Kwota, jaką trzeba było uregulować, była niska, dlatego wiele osób chciało ją zapłacić. Dopiero zerowy stan kont uświadomił im, że otrzymana wiadomość pochodziła od przestępców – wskazują policjanci.

d4c7d16

Obecnie pojawił się nowy scenariusz cyberataku. Oszuści wykorzystują metodę "na mandat karny". W treści rozsyłanych SMS-ów informują o niezapłaconym mandacie.

Wskazują również datę, kiedy sprawa zostanie skierowana do sądu. Oczywiście "kwota mandatowa" jest niska.

- Przestępcy liczą zapewne na to, że osoby mające dylemat, czy rzeczywiście zapomniały uregulować jakiekolwiek należności, dla świętego spokoju będą chciały wpłacić pieniądze. A będzie to możliwe poprzez zawarty w wiadomości link – przestrzega śląska policja.

Śląskie. Nowy scenariusz cyberataku na konta bankowe

Otwierając link, ofiara ataku phishingowego trafi na stronę oszusta, na której zostanie poproszona o podanie danych, takich jak: login, hasło oraz kod z SMS-a, potrzebnych do zalogowania na rachunek bankowy.

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. "Policjanci się pilnują"

Strona ta przypomina bramkę do realizacji szybkich płatności internetowych, dlatego wiele osób nie orientuje się, że wpisując dane, przekazuje je oszustowi, który bez problemu zaloguje się na dane konto i ukradnie zgromadzone na nim środki - przestrzega śląska policja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4c7d16

Podziel się opinią

Share
d4c7d16
d4c7d16
Więcej tematów