Trwa ładowanie...

Śląskie. Podwyżki w fabrykach FCA w Tychach i Bielsku-Białej. Jest porozumienie

450 złotych podwyżki i 1,8 tys. zł dodatkowej premii mają otrzymać pracownicy fabryk samochodów i silników koncernu FCA Poland w Tychach i Bielsku-Białej - poinformowali związkowcy po wtorkowym spotkaniu z dyrekcją.
Share
Śląskie. Pracownicy fabryk koncernu FCA Poland w Tychach i Bielsku-Białej otrzymają podwyżki.
Śląskie. Pracownicy fabryk koncernu FCA Poland w Tychach i Bielsku-Białej otrzymają podwyżki.Źródło: FCA Poland
d39lmhn

W FCA Poland działa sześć związków zawodowych, które zabiegały o podwyżkę wynagrodzeń dla załogi obu fabryk. W styczniu Solidarność wystąpiła o podwyżki w trybie sporu zbiorowego, który jednak - z przyczyn formalnych - nie został uznany przez pracodawcę.

W lutym rozpoczęły się rozmowy płacowe z udziałem wszystkich związków. Początkowo pracodawca proponował 350 zł brutto miesięcznej podwyżki - związkowcy odrzucili tę propozycję jako zbyt niską.

Podczas kolejnego spotkania, 13 lutego, dyrekcja FCA Poland zaproponowała stronie społecznej podwyżkę w wysokości 450 zł od lutego oraz rekompensatę za okres od października ub. roku do stycznia br. w wysokości 1,8 tys. zł, do wypłaty jeszcze przed świętami wielkanocnymi. We wtorek propozycja ta została podtrzymana, a związki ją przyjęły.

d39lmhn

"Dyrekcja podtrzymała swoje stanowisko dotyczące wysokości tych podwyżek, czyli 450 zł i 1,8 tys. premii, i jest to ostateczna decyzja (...). Wszystkie związki zaakceptowały wysokość podwyżek" - poinformował we wtorek w portalu społecznościowym związek Sierpień'80.

Śląskie. Podwyżki dla pracowników fabryk FCA w Tychach i Bielsku-Białej

Jak podali związkowcy, premia zostanie wypłacona wraz z wypłatą za luty, natomiast podwyżka będzie wypłacana od lutego - początkowo jako dodatek, a po zarejestrowaniu stosownego aneksu do Układu zbiorowego pracy będzie już wliczona do stawek wynagrodzenia poszczególnych pracowników.

Likwidacja TVP Info? Koalicja Obywatelska zbiera podpisy

Związek podał też, że spotkania w sprawie wzrostu wynagrodzeń zostały wstrzymane w związku z konsultacjami z nowym partnerem FCA - francuską Grupą PSA, z którą od niedawna Fiat Chrysler Automobiles tworzy koncern motoryzacyjny Stellantis.

d39lmhn

Przedstawiciele FCA Poland nie skomentowali dotąd najnowszych postanowień w sprawach płacowych.

Śląskie. Związkowcy w FCA chcieli podwyżki 800 zł brutto

Solidarność zażądała podwyżki wynagrodzeń zasadniczych pracowników fabryki samochodów w Tychach i fabryki silników Bielsku-Białej o 5 zł za godzinę, co w skali miesiąca oznaczałoby podwyżkę powyżej 800 zł brutto.

Koncern potwierdził wówczas otrzymanie żądań płacowych, ocenił jednak, że nie złożono ich w trybie sporu zbiorowego, ponieważ jego wszczęcie wymagałoby wcześniejszego wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy przez wszystkie związki, które go podpisały.

d39lmhn

W ocenie związkowców, płace w FCA były dotąd niekonkurencyjne - niższe w porównaniu do płac w innych dużych zakładach motoryzacyjnych w Polsce.

Spółka FCA Poland, do której należy fabryka w Tychach, to największa z 13 spółek Grupy Fiat Chrysler Automobiles w Polsce, a jej tyski zakład należy do najnowocześniejszych fabryk samochodów na świecie. Roczny rekord produkcyjny w tyskim zakładzie to ponad 600 tys. aut.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39lmhn

Podziel się opinią

Share
d39lmhn
d39lmhn
Więcej tematów