Trwa ładowanie...

Śląskie. Pandemia pozostawi nas z długiem…covidowym

Każdy z nas jest zagrożony, wielu przechodzi zakażenie nawet o tym nie wiedząc, inni przez długi czas walczą z ostrymi objawami. Są wśród nich i tacy, którzy powinni szczególnie uważać – to cukrzycy.
Share
Zakażenie koronawirusem jest szczególnie dotkliwe dla cukrzyków
Zakażenie koronawirusem jest szczególnie dotkliwe dla cukrzykówŹródło: Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach
d3wzodv

W rocznicę urodzin odkrywcy insuliny - Frederica Bantinga, 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. W tym roku obchody przyćmiła pandemia koronawirusa. I choć ryzyko zakażenia u osób z cukrzycą porównywalne jest do tego dla osób zdrowych, to zupełnie czym innym jest przebieg COVID-19, który dla diabetyków może być bardzo dotkliwy.

”Osoba zmagająca się cukrzycą powinna być aktywna, warto wyjść na spacer, korzystać z dobrodziejstwa np. nordic walkingu. Odradzam spacery po sklepach, zalecam spacery w parkach, w lasach. Cukrzyca typu 2 to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Mamy tu do czynienia z wielochorobowością i zagrożeniem bardzo poważnym zdrowotnymi konsekwencjami: zawałem serca, udarem mózgu, uszkodzeniem nerek. Brak ruchu, permanentnie wysokie cukry pozostawią nas z tzw. długiem covidowym – zaostrzeniem chorób towarzyszących jak niewydolność krążenia, nefropatia, neuropatia. Pacjentom zmagającym się z cukrzycą, którzy muszą odnaleźć się w pandemicznej rzeczywistości doradzam wzmożoną samokontrolę, zdrowe odżywianie, aktywność” – mówi dr Małgorzata Błońska-Zyber, diabetolog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Dlatego specjaliści zalecają, by mimo wprowadzonych obostrzeń, w bezpiecznym sposób dbać o siebie spędzając aktywnie czas. Dzięki temu, ewentualny przebieg COVID-19 także dla cukrzyków będzie mniej dotkliwy.

d3wzodv

Witamina D i Omega-3 pomogą na koronawirusa. Kolejne badania naukowców potwierdzają

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wzodv

Podziel się opinią

Share
d3wzodv
d3wzodv
Więcej tematów