Trwa ładowanie...

Śląskie. Chcieli dostać się do Europy Zachodniej. Ich podróż przerwali funkcjonariusze Straży Granicznej

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Bielsku-Białej zatrzymali 14 obywateli Afganistanu. Do Polski wjechali nielegalnie ukryci w naczepie samochodowej. Ich celem miała być Europa Zachodnia.
Share
14 Afgańczyków ukrytych w ciężarówce próbowało się dostać do Europy Zachodniej.
14 Afgańczyków ukrytych w ciężarówce próbowało się dostać do Europy Zachodniej.Źródło: Straż Graniczna
d14weta

Afgańczycy podróżowali w naczepie samochodu ciężarowego na serbskich numerach rejestracyjnych. Kierowcę zaniepokoił hałas dobiegający z naczepy. Zatrzymał się na jednej ze stacji paliw w Lędzinach i powiadomił odpowiednie służby. Pogranicznicy z Bielska-Białej odkryli, że wśród przewożonego ładunku taśm tekstylnych ukrywa się 14 mężczyzn. Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, deklarowali, że pochodzą z Afganistanu. Wszyscy zostali zatrzymani w związku z brakiem dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP.

Dwóch nieletnich

Ośmiu spośród zatrzymanych zostało poddanych badaniu lekarskiemu w celu ustalenia wieku. Dwaj z nich okazali się nieletni. Jeden z nich został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, drugiemu (młodszemu) został przydzielony opiekun prawny i został on umieszczony w rodzinie zastępczej.

d14weta

W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, że celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej. Jeden z pełnoletnich mężczyzn usłyszał zarzut przekroczenia granicy państwowej ze Słowacji do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Następnie dobrowolnie poddał się karze pozbawienia wolności na sześć miesięcy, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby dwóch lat. Pozostali pełnoletni cudzoziemcy również zostali objęci wszczętym postępowaniem karnym za nielegalne przekroczenie granicy oraz administracyjnym zmierzającym do wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu.

Jest to kolejny wykryty przypadek próby przedostania się migrantów w naczepie ciężarówki z zachodniej części Bałkanów do Europy Zachodniej. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej tylko w obecnym półroczu podejmowali działania w 7 podobnych zdarzeniach. W ich wyniku ujawniono 68 cudzoziemców z krajów podwyższonego ryzyka migracyjnego. Dominujące nacje to Irak (19), Syria (15) i Afganistan (14).

Marsz niepodległości 2020. Włodzimierz Czarzasty: wierzę w Rafała Trzaskowskiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14weta

Podziel się opinią

Share
d14weta
d14weta
Więcej tematów