Śląsk. Seniorzy wolą przelewy na konto
Któż by pomyślał? Jeszcze do niedawna woleliśmy tradycyjną formę otrzymywania świadczeń. Wraz z rozwojem technologii, jednak to się zmieniło. I nieważne ile mamy lat, kim jesteśmy i gdzie mieszkamy. Większość z nas wybiera wygodę.
05.06.2021 | aktual.: 06.03.2024 20:53
Tak też jest w przypadku starszych osób. I mimo że mogłoby się wydawać, że niezbyt dobrze sobie radzą z nową technologią, to wcale tak nie jest. Potwierdzają to dane, m.in. z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak podaje Oddział ZUS w Rybniku, największe ubankowienie seniorów w kraju jest właśnie wśród klientów tego miasta. Prawie 82 proc. otrzymuje tam świadczenia na rachunek bankowy. Potwierdza to fakt, że otrzymywanie emerytury na konto jest o wiele bardziej bezpieczne niż pobieranie jej w gotówce.
Zgodnie z danymi przekazanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, już trzy czwarte seniorów otrzymuje świadczenia z ZUS na konto. Co więcej, obecnie 75 proc. klientów otrzymuje świadczenia emerytalno-rentowe bezpośrednio na rachunek.
Dlaczego? Bo większość z nas ceni sobie wygodę. Na co dzień korzystamy z konta bankowego, kart płatniczych czy specjalnych aplikacji w telefonie komórkowym. Wg danych ZUS od kilkunastu lat wypłaty świadczeń systematycznie rosną, a finanse rodaków stają się coraz bardziej cyfrowe.
To dla nas oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo i po prostu wygoda. Jest to niezmiernie istotne także w dobie pandemii. Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia obrót bezgotówkowy zmniejsza ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. To także sposób na ograniczenie ryzyka kradzieży środków metodą ”na wnuczka” czy ”na policjanta”.
Dlatego zanim następnym razem zdecydujemy się na skorzystanie z tradycyjnych form płatności, upewnijmy się czy to bezpieczne. Zastanówmy się wówczas nad korzyściami płynącymi z nowoczesnych form, jakim jest m.in. konto płatnicze.