RegionalneŚląskŚląsk. ”Niech nas zobaczą – jesteśmy narodowości Śląskiej”

Śląsk. ”Niech nas zobaczą – jesteśmy narodowości Śląskiej”

I tak od wielu lat, w wielu regionach. Bardzo mocno na Śląsku. Bo tu tradycja, tożsamość i narodowość jest silnie zakorzeniona. Tym razem w ramach inicjatywy ”Śląska Sztama”.

Narodowość śląska w Spisie Powszechnym 2021
Narodowość śląska w Spisie Powszechnym 2021
Źródło zdjęć: © GUS

09.04.2021 23:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koordynatorami tych działań są pochodzący ze Śląska posłanka Monika Rosa i Łukasz Kohut. Ideą kampanii jest namowa do deklarowania w trwającym do końca września Spisie Powszechnym 2021 narodowości śląskiej i języka śląskiego.

W ramach kampanii w regionie ma się pojawić kilkadziesiąt billboardów. Ale to nie wszystko. Inicjatorzy pragną, by można było uznać Ślązaków za mniejszość etniczną, a śląski język za język regionalny.

Na początku roku przedstawiciele regionalnych stowarzyszeń i organizacji oraz lokalni politycy i społecznicy zawarli porozumienie na rzecz promowania śląskiej idei. Jak zgodnie twierdzą, trwający obecnie spis to kolejna szansa na pokazanie że narodowość śląska istnieje i wszyscy są z niej dumni.

Jak przekonują, to tak naprawdę walka o podstawowe prawa człowieka i jego tożsamość. Zadeklarowanie w Spisie Powszechnym 2021 narodowości śląskiej i języka śląskiego, zapowiadały również znane osoby, m.in. pisarz Szczepan Twardoch, senator Dorota Tobiszowska, senator Marek Plura czy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
śląsknarodowośćnarodowy spis powszechny
Komentarze (9)