Trwa ładowanie...

Śląsk. ”Niech nas zobaczą – jesteśmy narodowości Śląskiej”

I tak od wielu lat, w wielu regionach. Bardzo mocno na Śląsku. Bo tu tradycja, tożsamość i narodowość jest silnie zakorzeniona. Tym razem w ramach inicjatywy ”Śląska Sztama”.

Narodowość śląska w Spisie Powszechnym 2021Narodowość śląska w Spisie Powszechnym 2021Źródło: GUS
d3sclb6
d3sclb6

Koordynatorami tych działań są pochodzący ze Śląska posłanka Monika Rosa i Łukasz Kohut. Ideą kampanii jest namowa do deklarowania w trwającym do końca września Spisie Powszechnym 2021 narodowości śląskiej i języka śląskiego.

W ramach kampanii w regionie ma się pojawić kilkadziesiąt billboardów. Ale to nie wszystko. Inicjatorzy pragną, by można było uznać Ślązaków za mniejszość etniczną, a śląski język za język regionalny.

Na początku roku przedstawiciele regionalnych stowarzyszeń i organizacji oraz lokalni politycy i społecznicy zawarli porozumienie na rzecz promowania śląskiej idei. Jak zgodnie twierdzą, trwający obecnie spis to kolejna szansa na pokazanie że narodowość śląska istnieje i wszyscy są z niej dumni.

Jak przekonują, to tak naprawdę walka o podstawowe prawa człowieka i jego tożsamość. Zadeklarowanie w Spisie Powszechnym 2021 narodowości śląskiej i języka śląskiego, zapowiadały również znane osoby, m.in. pisarz Szczepan Twardoch, senator Dorota Tobiszowska, senator Marek Plura czy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Nie chcesz wypełnić spisu? Zobacz, co ci grozi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3sclb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sclb6
Więcej tematów