Trwa ładowanie...

Śląsk. 100 lat temu zadecydowano o losie Górnego Śląska

Dzisiaj jest ważny dzień, dla wielu z nas pewnie z różnych powodów…jednak dla mieszkańców Górnego Śląska głównie dlatego, że właśnie mija setna rocznica plebiscytu, który miał rozstrzygnąć o podziale regionu pomiędzy Polskę i Niemcy. I mimo, że nic na to nie wskazywało – udało się, ostateczna decyzja była korzystna dla Polski.

100. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku100. rocznica plebiscytu na Górnym ŚląskuŹródło: IPN Katowice
d1hzgmq
d1hzgmq

Wiele instytucji już od dawna przygotowywało się do tego dnia. Przedstawiciele lokalnych władz, katowicki IPN czy uczniowie szkół podstawowych i średnich w różny sposób przypominają o rocznicy. Billboardy, lekcje historii on-line, publikacje popularno-naukowe czy wystawy to tylko niektóre z form wspominających plebiscyt.

W sobotę, w rocznicę plebiscytu, władze Bytomia wraz z zaproszonymi gośćmi złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą siedzibę Polskiego Komisariatu Plebiscytowego i tą upamiętniającą Wojciecha Korfantego.

Katowicki IPN już w 2019 r., wraz z inauguracją 100. rocznicy powstań śląskich, przygotował materiały popularyzujące wiedzę na temat plebiscytu i trzech powstań. W ten sposób urzędnicy chcą przypominać historię regionu nie tylko na terenie Śląska, ale także poza nim. Dzisiaj w Krakowie otwarta zostanie wystawa IPN poświęcona powstaniom śląskim.

Mimo, że ówczesna sytuacja była napięta, sam plebiscyt odbył się w spokojnej atmosferze. Zaledwie po kilku dniach znane były wyniki. Za pozostaniem Górnego Śląska w granicach Niemiec opowiedziało się 59,4 proc. głosujących, za włączeniem do Polski 40,3 proc. Po ogłoszeniu wyników Niemcy zażądały pozostawienia całego obszaru plebiscytowego w ich granicach. Jednak Wojciech Korfanty na to nie przystał i 22 marca 1921 r. ogłosił polskie zwycięstwo. Jak donoszą historycy, odwołał się do dość nieprecyzyjnego zapisu w traktacie wersalskim, sugerującego liczenie wyników plebiscytu gminami, a nie bezwzględną liczbą głosów. A tu wyniki były rzeczywiście korzystniejsze dla strony polskiej.

Tomasz Greniuch rezygnuje ze stołka w IPN. Janusz Kowalski mówi prosto z mostu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hzgmq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hzgmq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj