Rybnik. Ma być zdrowo i ładnie, kolejne budynki przejdą termomodernizację
Poprawa jakości powietrza, estetyki i funkcjonalności – takie cele stawia sobie rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który prowadzi kilka inwestycji w zarządzanych budynkach.
- Prowadzimy inwestycje w budynkach mieszkalnych, w których znajdują się przestarzałe źródła węglowe, głównie piece kaflowe. Są one zastępowane albo źródłem gazowym albo budynek zostaje podłączany do sieci ciepłowniczej. To pozwoli na wyeliminowanie praktycznie całej niskiej emisji, którą dotychczas generowały objęte inwestycjami budynki – tłumaczy Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.
W administrowanych przez ZGM budynkach mieszkalnych przestarzałe piece węglowe wymieniane są na źródła ciepła niegenerujące problemu „niskiej emisji”. Prowadzone są też termomodernizacje, dzięki którym zapotrzebowanie budynków na energię cieplną będzie mniejsze.
W zarządzie rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej jest 241 budynków, w których znajdują się 4398 mieszkania. 92 budynki już poddano termomodernizacji, w 96 ogrzewanie jest ekologiczne.
- W samym tylko 2021 roku zrealizowano już 8 inwestycji polegających na termomodernizacji budynków, a w jednym budynku wykonano kompleksową modernizację (ul. Bolesława Chrobrego 13). W 8 z nich wymieniono nieekologiczne źródła ciepła, w 1 (ul. Hetmańska 7) trwają prace związane z modernizacją wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania – informują urzędnicy.
Rybnik. Kolejne budynki przejdą termomodernizację
Obecnie prace trwają w 56 budynkach – w 33 w dzielnicy Boguszowice, w 23 w dzielnicy Niedobczyce. Jeszcze w tym roku planowana jest termomodernizacja wraz z wymianą źródła ciepła w 7 kolejnych budynkach – trwają postępowania przetargowe na realizację inwestycji przy ul. Patriotów 4, 6, 9, 14, Śniadeckiego 5, Kadetów 4, 6.
- Do końca 2022 roku planujemy wymienić nieekologiczne źródła ogrzewania w 697 mieszkaniach, zgodnie z uchwałą antysmogową to data graniczna dla tych pieców – informuje Gliwicki.