Ruda Śląska. Olimpijczyk odzyska blask
Rzeźba Olimpijczyka, która posadowiona jest na skwerze im. Żwirki i Wigury w dzielnicy Ruda, zostanie poddana konserwacji. 88 procent kosztów inwestycji zostanie sfinansowanych ze źródeł zewnętrznych. Roboty pochłoną ok. 64 tys. zł.
- Od wielu lat rzeźba nie była poddawana pracom konserwatorskim, a przeprowadzone wcześniej nieumiejętne naprawy doprowadziły do jej dalszej korozji. Inwestycja pozwoli na przywrócenie śródmiejskiego charakteru miejsca, a cały obszar zyska na estetyce – podkreśla prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. - W ramach projektu planowana jest konserwacja rzeźby, postumentu oraz oczyszczenie i zabezpieczenie niecki zbiornika, w którym znajduje się rzeźba – dodaje Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.
Ruda Śląska. Olimpijczyk przejdzie renowację
Prace mają rozpocząć się w lipcu i potrwają do jesieni. - Miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości ponad 56 tys. zł w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Olimpijczyk został ustawiony pomiędzy 1965 a 1972 rokiem w centrum niecki basenowej znajdującej się na skwerze. Usytuowanie rzeźby o tak dużej skali i tak awangardowej formie miało nadać skwerowi nowoczesny, śródmiejski charakter. Przedstawia ona ludzką postać, ukazaną w przyklęku, z prawym kolanem opartym na podłożu. Lewa ręka wyciągnięta jest do góry, ponad głową postaci, a w dłoni osadzony jest cylindryczny znicz. - Postać nie posiada żadnych cech anatomicznych, proporcje są nienaturalne, a kończyny są silnie wydłużone. Zupełne zatarcie indywidualnego rysu przedstawionej postaci nadaje obiektowi wymiar uniwersalny – zauważa Urbańczyk.
Autorstwo rzeźby przypisywane jest rudzkiemu artyście Piotrowi Latosce (ur. 1911 r., zm. 2004 r.).