Trwa ładowanie...

Niezwykła wystawa w Katowicach. Kolekcja grafik w Muzeum Śląskim

• Niezwykła wystawa w Muzeum Śląskim
• Grafiki można oglądać od piątku w Katowicach
• "Cechuje je wysoki poziom artystyczny"

Niezwykła wystawa w Katowicach. Kolekcja grafik w Muzeum ŚląskimŹródło: Facebook / Muzeum Śląskie
d17wcv5
d17wcv5

Kilkanaście grafik o tematyce alegorycznej, rodzajowej, mitologicznej, a także portrety i mapy wojenne, wykonane głównie w technice miedziorytu, powstałe od XVII do XIX w., będzie można od piątku oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach.

- Wszystkie cechuje wysoki poziom artystyczny pod względem rysunku, jak i jakości samych odbitek graficznych - powiedziała Danuta Piękoś-Owczarek z działu promocji muzeum.

Są wśród nich prace będące rycinami powstałymi na podstawie istniejących obrazów olejnych znanych mistrzów, m.in. Williama Hogartha. Na szczególną uwagę zasługują również dwie mapy wykonane przez Ericha Dahlbergha, szwedzkiego grafika, specjalistę w budowie fortyfikacji, który z wojskami Karola Gustawa uczestniczył w kampanii polskiej i duńskiej. Według jego rysunków powstały miedzioryty przedstawiające plany bitew, miasta, a także widoki z tego okresu.

Ekspozycja będzie prezentowana w przestrzeni wystaw czasowych Galerii Sztuki Polskiej 1800-1945 do 4 września.

d17wcv5

Grafiki pochodzą z kolekcji tworzonej latami przez znawcę dawnej sztuki graficznej i książkowej - zmarłego w 2013 r. naukowca i antykwariusza dr. inż. Tomasza Maczugę. Dar jego i żony Janiny trafił do Muzeum Śląskiego w 2015 r., to w sumie blisko 500 dzieł.

Na unikatowość zbioru Tomasza Maczugi ma wpływ fakt, że został w całości zgromadzony przez znawcę tematu oraz w sposób przemyślany i konsekwentny. - W nieodległych planach mamy prezentację grafik XX-wiecznych polskich twórców, mamy też nadzieję na retrospektywną wystawę, prezentującą cały ten bogaty zbiór - powiedziała PAP kurator wystawy Katarzyna Jarmuł.

Nie jest to jedyny dar Tomasza Maczugi, którego wielką pasją były książki, kolekcjonerstwo grafiki artystycznej i reprodukcyjnej. W 2010 r. przekazał Bibliotece Muzeum Narodowego w Warszawie 354 woluminy tego typu dokumentów. Ponad 1000 katalogów zagranicznych domów aukcyjnych, antykwariatów i galerii ofiarował Bibliotece Narodowej w Warszawie, z kolei Centrum Badawczemu Bibliografii Polskiej Estreicherów, działającemu przy Uniwersytecie Jagiellońskim, podarował stare katalogi dotyczące poloników.

d17wcv5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17wcv5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj